Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Polityka > Sąd w Warszawie uchylił wszystkie środki wobec Wosia. „Już 8:0 dla mnie w sprawie Pegasusa"
Krzysztof Idziak
Krzysztof Idziak 28.05.2026 14:29

Sąd w Warszawie uchylił wszystkie środki wobec Wosia. „Już 8:0 dla mnie w sprawie Pegasusa"

Sąd w Warszawie uchylił wszystkie środki wobec Wosia. „Już 8:0 dla mnie w sprawie Pegasusa"
Fot. Anita Walczewska/East News

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wszystkie środki zapobiegawcze oraz zabezpieczenie majątkowe zastosowane wobec posła PiS Michała Wosia. O decyzji poinformował w czwartek obrońca polityka, a sam parlamentarzysta potwierdził ją wpisem w mediach społecznościowych.

Szczegóły postanowienia

Mecenas Adam Gomoła poinformował, że sąd wydał postanowienie znoszące wszelkie restrykcje nałożone wcześniej na byłego wiceministra sprawiedliwości. W komunikacie obrońca precyzyjnie opisał zakres decyzji: 

„Sąd Okręgowy w Warszawie przed chwilą (...) uchylił wszystkie środki zapobiegawcze zastosowane przez Prokuraturę Krajową wobec Ministra Michała Wosia [oraz] uchylił w całości zabezpieczenie majątkowe zastosowane wobec Pana Ministra".

W praktyce oznacza to zniesienie zakazów kontaktu, zwrot poręczenia majątkowego, a także odblokowanie zajętych kont bankowych i samochodu posła. Przymusowa hipoteka na jego dom została uchylona już wcześniej. Tym samym sytuacja prawna posła wróciła do punktu wyjścia sprzed październikowych decyzji prokuratury.

Skąd wzięły się te ograniczenia?

Zniesione przez sąd środki były następstwem działań Prokuratury Krajowej podjętych w październiku ubiegłego roku. Prokurator nałożył wówczas na Wosia szereg obowiązków zapobiegawczych i dokonał zabezpieczenia majątkowego, obciążając nieruchomość hipoteką oraz zajmując konta i samochód. Śledztwo dotyczyło zakupu systemu inwigilacji Pegasus.

Do tych zarzutów odniósł się sam poseł, który w mediach społecznościowych napisał: 

„Sąd rozjechał narrację Żurka i neoProk. Woźniaka o rzekomym ‘przywłaszczeniu środków’ ". 

Czwartkowe postanowienie sądu odwoławczego całkowicie podważyło argumentację prokuratury co do konieczności dalszego blokowania majątku parlamentarzysty.

Reakcja posła i bilans spraw

Michał Woś przyjął decyzję sądu z wyraźną satysfakcją i nie krył triumfu w komentarzu opublikowanym w sieci. We wpisie uderzył w obóz rządzący i podsumował dotychczasowy przebieg postępowania: 

„Kolejna klęska prokuratury Tuska w sprawie Pegasusa (...) Bilans? Już 8:0 dla mnie w sprawie Pegasusa".

Poseł podziękował również adwokatom, którzy przygotowali zażalenie na postanowienia Prokuratury Krajowej, wymieniając z nazwiska mecenasa Adama Gomołę oraz mecenasa Krzysztofa Nowińskiego

Obrona uznała decyzję sądu za pełne zwycięstwo swojego klienta.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wybór Redakcji