Po majówce galerie handlowe wznawiają działalność Żródło: Pixabay/jarmoluk

Rząd opublikował rozporządzenie ws. otwarcia galerii handlowych

2 Maj 2021 Irmina JachIrmina Jach

Rząd opublikował rozporządzenie, z którego wynika, że od 4 maja sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych zostaną ponownie otwarte. Wszystkie obiekty będą działały we wzmożonym reżimie sanitarnym, przy zachowaniu limitu osób na metr kwadratowy.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii to realizacja ubiegłotygodniowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, którzy podczas konferencji prasowej mówili o odmrażaniu gospodarki.

Po majówce galerie handlowe wznawiają działalność

W środę 28 kwietnia Mateusz Morawiecki zapowiadał, że tuż po majówce, we wtorek 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym będą mogły wrócić galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblowe. Nowe rozporządzenie umożliwia realizację tego założenia.

Dokument zezwala na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie galerii handlowych i funkcjonowanie sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. Przedsiębiorcy będą musieli pamiętać o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na m kw.

W galeriach handlowych i dużych sklepach będzie mógł przebywać jeden klient na 15 m kw z wyłączeniem pracowników obsługi. Oznacza to, że tuż po weekendzie majowym Polacy będą mogli wyruszyć do sklepów i skorzystać z wiosennych promocji ogłoszonych przez wiele marek odzieżowych.

Stało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. „ Porucznik Borewicz” przegrał walkę z chorobąStało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. „ Porucznik Borewicz” przegrał walkę z chorobąCzytaj dalej

Rozporządzenie zakłada również wznowienie działalności przez muzea, galerie oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Władze tych obiektów będą mieli obowiązek zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrach kwadratowych powierzchni pomieszczenia.

Od soboty 1 maja - pod ściśle określonymi warunkami - możliwe są także aktywności sportowe na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach. Sportowcy powinni pamiętać o dystansie społecznym oraz o zasłanianiu nosa i ust maseczką ochronną.

Rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek 3 maja. Zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego i Mateusza Morawieckiego już wkrótce do normalnego funkcjonowania powrócą także inne branże, w tym zamrożona od kilku miesięcy gastronomia.

Od soboty 8 maja hotele i inne obiekty noclegowe w całej Polsce będą mogły przyjmować gości. 15 maja natomiast Polacy będą mieli możliwość wybrania się do kawiarni i restauracji, które dysponują ogródkami gastronomicznymi na świeżym powietrzu.

Jeśli dzienne liczby zakażeń będą niższe niż 15 na 100 tysięcy mieszkańców, tego samego dnia zostanie zniesiony nakaz zasłaniania nosa i ust na zewnątrz. Od 29 maja restauracje zaproszą klientów do środka, wrócą imprezy okolicznościowe do 50 osób, a dzieci ponownie zasiądą w szkolnych ławkach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Następny artykuł