NFZ wznawia planowane zabiegi Żródło: Marek BAZAK/East News

Od 4 maja NFZ zaleca wznowienie zabiegów planowych

27 Kwiecień 2021 Bartłomiej CieślakBartłomiej Cieślak

Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie wydał zalecenie, by od 4 maja wznowić ograniczone lub zawieszone wykonywanie zabiegów planowych. Decyzję tę podjęto ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej w Polsce.

8 marca Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce, zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum lub wręcz czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Oznaczało to w praktyce tyle, że pacjenci, którzy przeczekali swoje w kolejce do zabiegu i już mieli nadzieję, że lada moment przejdą zabieg, który może uratować ich zdrowie i zmniejszyć cierpienia, musieli uzbroić się w cierpliwość i dotrwać do zakończenia trzeciej fali.

Centrala NFZ poinformowała w końcu, że stan ten ulegnie zmianie już 4 maja. We wtorek 27 kwietnia na stronie NFZ pojawiła się informacja o tym, że wcześniejsze zalecenia należy przyjąć za nieobowiązujące.

Policja apeluje do seniorów. Ostrzegają przed oszustamiPolicja apeluje do seniorów. Ostrzegają przed oszustamiCzytaj dalej

- W przypadku ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaleca wznowienie ich udzielania od 4 maja 2021 r. - głosi oficjalna informacja.

Dodano również, że „Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenie ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące.”

Jest to wspaniała informacja dla pacjentów, którzy ze względów ciężkiej sytuacji epidemicznej w Polsce musieli dłużej niż zwykle czekać na różnego rodzaju zabiegi. Może to być również dobra informacja dla reszty Polaków, bowiem wznowienie zabiegów sugeruje, że obecnie sytuacja w szpitalach nie jest na tyle ciężka, a to oznacza, że trzecia fala pandemii jest za nami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Następny artykuł