Goniec.pl > Wiadomości > Od 4 maja NFZ zaleca wznowienie zabiegów planowych
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 06.05.2021 14:11

Od 4 maja NFZ zaleca wznowienie zabiegów planowych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
goniec.pl

8 marca Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce, zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum lub wręcz czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Oznaczało to w praktyce tyle, że pacjenci, którzy przeczekali swoje w kolejce do zabiegu i już mieli nadzieję, że lada moment przejdą zabieg, który może uratować ich zdrowie i zmniejszyć cierpienia, musieli uzbroić się w cierpliwość i dotrwać do zakończenia trzeciej fali. 

Centrala NFZ poinformowała w końcu, że stan ten ulegnie zmianie już 4 maja. We wtorek 27 kwietnia na stronie NFZ pojawiła się informacja o tym, że wcześniejsze zalecenia należy przyjąć za nieobowiązujące.

[EMBED-245]

- W przypadku ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaleca wznowienie ich udzielania od 4 maja 2021 r. - głosi oficjalna informacja.

Dodano również, że „Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenie ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące.”

Jest to wspaniała informacja dla pacjentów, którzy ze względów ciężkiej sytuacji epidemicznej w Polsce musieli dłużej niż zwykle czekać na różnego rodzaju zabiegi. Może to być również dobra informacja dla reszty Polaków, bowiem wznowienie zabiegów sugeruje, że obecnie sytuacja w szpitalach nie jest na tyle ciężka, a to oznacza, że trzecia fala pandemii jest za nami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: