arcybiskup Żródło: Piotr Molecki/East News

Abp. Głódź właśnie stracił honorowe obywatelstwo Białegostoku

27 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Sławoj Leszek Głódz musi pogodzić się z kolejnymi konsekwencjami swoich czynów na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Prezydent Białegostoku właśnie poinformował, że arcybiskup nie będzie już Honorowym Obywatelem Miasta.

Przed kilkudziesięcioma minutami zapadła wiążąca decyzja w tej sprawie. Warto zaznaczyć, że nikt z 28 głosujących radnych miejskich nie opowiedział się przeciwko wnioskowi o odebranie arcybiskupowi tytułu HOM.

- Rada Miasta Białystok odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta arcybiskupowi S. L. Głódziowi. Za uchwałą głosowało 21 radnych, 7 radnych wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw - poinformował Tadeusz Truskolaski za pośrednictwem Twittera.

Truskolaskfot. twitter.com/TTruskolaski

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Sławoj Leszek Głódź musiał pogodzić się z kolejnymi karami i postanowieniami względem własnej osoby. Wszystko za sprawą toczącego się w Watykanie postępowania, dotyczącego tuszowania przypadków pedofilii.

Zgodnie z decyzją papieża z 2019 roku, do odpowiedzialności można pociągnąć nie tylko sprawców czynów pedofilskich, ale także osoby, które świadomie przyczyniły się do tuszowania tego typu czynów. Nowe regulacje weszły w życie po opublikowaniu przepisów motu proprio "Vos estis lux mundi".

9-latka nagrała piosenkę o nauce zdalnej. Padły słowa krytyki9-latka nagrała piosenkę o nauce zdalnej. Padły słowa krytykiCzytaj dalej

Na mocy dochodzenia abp Głódź otrzymał kilka kar wymierzonych przez Stolicę Apostolską. Przede wszystkim otrzymał on zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych bądź spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Dodatkowo musiał opuścić swoją posiadłość, która również znajduje się na terenie archidiecezji. Arcybiskup otrzymał również polecenie wpłaty znacznej sumy pieniędzy na poczet Fundacji świętego Józefa.

Środki wpłacone przez duchownego miały zasilił fundusz zajmujący się działaniami prewencyjnymi oraz pomocą nieletnim wykorzystanym seksualnie przez księży. Cały czas trwają ustalenia co do tego, ile konkretnie wynosi owa "odpowiednia suma", którą miał uiścić duchowny.

Podobne środki Watykan zastosował względem biskupa Edwarda Janiaka. Jednak duchowny nie był zbytnio skory do "współpracy", a media przed kilkoma dniami donosiły, że pomimo zakazu ze Stolicy Apostolskiej dalej zamieszkuje na terenie diecezji kaliskiej

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, Onet

Następny artykuł