Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ruszają masowe kontrole. Policjanci sprawdzają szczególnie jedną rzecz, kierowcy muszą wiedzieć
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 24.06.2024 13:12

Ruszają masowe kontrole. Policjanci sprawdzają szczególnie jedną rzecz, kierowcy muszą wiedzieć

policja
Fot. Pomorska Policja

Policja zapowiada wzmożenie kontroli na drogach, funkcjonariusze w całej Polsce zwrócą szczególną uwagę na jedną rzecz. Chodzi o nawet 100 zł mandatu i 5 punktów karnych. Kierowcy odpowiedzą także za każdą osobę w ich samochodzie, która nie zastosowała się do przepisów. 

Sezon z największą ilością wypadków

Jak przypomina Interia, latem dochodzi do 30 proc. wszystkich wypadków w roku. Nie dziwi więc, że policja podejmuje kolejne akcje związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach. Chodzi o m.in. ponowne uruchomienie mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, ale także o wzmożone kontrole funkcjonariuszy.

Nie żyje 9-latka, ratownicy byli bezradni. Tragedia na samym początku wakacji

Wzmożone kontrole na drogach, policjanci sprawdzają zapięcie pasów

Kolejnym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa na drogach ma być akcja informacyjno-edukacyjna ”ZAPNIJ PASY - poczuj uścisk bezpieczeństwa”. W jej ramach uruchomiony zostanie specjalny quiz, a także wypuszczony spot partnera. Policjanci apelują, aby nie lekceważyć tego przepisu. Brak pasów bezpieczeństwa wiąże się z poważnym ryzykiem, a w najlepszym wypadku niemałym mandatem.

ZOBACZ: Nawet 500 zł za rozłożenie parawanu na plaży. Przepisy mówią jasno

Nawet 100 zł mandatu za niezapięcie pasów

W sezonie letnim planowane jest zaostrzenie kontroli drogowych. Policjanci sprawdzą m.in. to, czy każdy z pasażerów ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowcy, którzy zostaną zatrzymani za jazdę bez nich, muszą przygotować się na mandat w wysokości 100 zł i pięć punktów karnych.

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy wyłącznie pasażer nie posiadał zapiętych pasów, konsekwencje poniesie również kierowca. Dodatkowo, jeśli więcej pasażerów w aucie zrezygnowało z zapięcia pasów, osoba za kierownicą może dostać nawet 8 punktów karnych.