Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rodzice szóstki dzieci zginęli podczas wakacji. Tragedia na amerykańskiej plaży
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.06.2024 17:59

Rodzice szóstki dzieci zginęli podczas wakacji. Tragedia na amerykańskiej plaży

plaża służby
Fot. Facebook.com/Martin County Sheriff's Office

Rodzinne wakacje zakończyły się tragedią. W ciągu chwili sześcioro dzieci straciło swoich rodziców. Wszystko przez tzw. prądy rozrywające, które w piątek porwały cztery osoby podczas pływania w morzu. Każdy powinien wiedzieć, co to za zjawisko i z jakim zagrożeniem się wiąże.

Dramat ośmioosobowej rodziny w Stanach Zjednoczonych

Dramat rozegrał się na jednej z plaż na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. To tam na swoje wakacje wybrali się rodzice z sześciorgiem dzieci. Niestety, nie dane im było zakończyć upragnionego wypoczynku. W piątek, 21 czerwca, gwałtowny prąd porwał parę i dwoje nastolatków. Wystarczyła chwila, a rodzice zniknęli pod powierzchnią wody.

Młody mężczyzna wszedł do rzeki i po chwili zniknął. Tragedia w polskiej miejscowości

Rodziców i dwójkę dzieci porwał prąd rozdzierający

Lokalne biuro szeryfa poinformowało, że dwójce dzieci udało się przełamać prąd i uchronić się przed najgorszym. Próbowali pomóc swoim rodzicom, niestety bezskutecznie. Córka próbowała krzyczeć do pary, aby ci płynęli równolegle do brzegu.

Niestety, tonący byli w stanie paniki i ostatecznie zostali wciągnięci na dno – przekazał główny zastępca szeryfa John Budensiek, cytowany przez ”6 abc”.

Na miejscu niezwłocznie zjawili się ratownicy, którzy wyciągnęli z wody małżeństwo i rozpoczęli resuscytację. O przeżycie pary walczono także w szpitalu, jednak nie przyniosło to upragnionych skutków. W tragedii śmierć poniósł 51-letni Brian Warter i 48-letnia Erica Warter.

ZOBACZ: Dantejskie sceny w polskim mieście. Zaatakował przechodnia mieczem, ofiara walczy o życie

Czym jest prąd rozdzierający? Polacy muszą to wiedzieć

Opiekę nad osieroconymi dziećmi przejęła ich najbliższa rodzina. Ich rodzice zginęli na skutek prądu rozdzierającego, do którego może dojść wszędzie. Prądy wsteczne to silne strumienie wody, płynące od brzegu w kierunku otwartego morza. Wystarczy chwila, aby za ich sprawą pływak został wciągnięty pod wodę. 

Jak uratować się w sytuacji, kiedy natrafimy na prąd wsteczny (zwany też rozdzierającym bądź odpływowym)? Przede wszystkim konieczne jest, aby nie panikować, oraz próbować płynąć równolegle do brzegu, aż opuścimy strefę prądu. Następnie należy wracać do brzegu po kątem. Jeśli nie możemy wypłynąć z obszaru prądu, należy unosić się na wodzie i wzywać pomoc. Nie należy zapominać, ze powinniśmy pływać wyłącznie w strzeżonych kąpieliskach.