Goniec.pl > Wiadomości > RPO Ukrainy: Rosjanie wprowadzili rubla w okupowanej części jednego obwodu. Ujawniła, jaki mają w tym cel
Maria Glinka
Maria Glinka 24.05.2022 20:26

RPO Ukrainy: Rosjanie wprowadzili rubla w okupowanej części jednego obwodu. Ujawniła, jaki mają w tym cel

Putin
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/EAST NEWS

Rosyjscy najeźdźcy wprowadzili do obiegu rubla w tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego - informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jej zdaniem w ten sposób Rosjanie chcą przygotować warunki do przyłączenia Ukrainy do Rosji.

Chersoń to kluczowy cel dla Rosjan na południu Ukrainy. Dzięki przejęciu ostatecznej kontroli nad tym miastem będą mogli stworzyć korytarz lądowy z zaanektowanym w 2014 r. Krymem.

Denisowa: rubel w obiegu w obwodzie chersońskim

O najnowszych działaniach Rosjan w obwodzie chersońskim rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała za pośrednictwem Facebooka. Z jej ustaleń wynika, że na okupowanych terenach wprowadzono rubla.

"Strefę dwuwalutową - czyli taką, w której w obiegu są zarówno ukraińska hrywna, jak i rosyjski rubel" Rosjanie wprowadzili dzień wcześniej. "Przedsiębiorcy i biznesmeni mogą ustalać ceny zarówno w hrywnach, jak i w rublach, po kursie 2 ruble rosyjskie za 1 hrywnę", czytamy we wpisie.

Cel? Denisowa: destabilizacja i przyłączenie terenów do Rosji

Z doniesień Ludmyły Denisowej wynika, że Rosjanie skrupulatnie przygotowują już kolejną akcję. W najbliższym czasie zamierzają otworzyć oddziały banków rosyjskich na okupowanych terenach obwodu chersońskiego.

Rzeczniczka praw człowieka nie ma wątpliwości, jakie motywacje stoją za najnowszymi działaniami okupantów. "Wprowadzając rubla, okupanci chcą zdestabilizować ludność i przygotować warunki do przyłączenia Ukrainy do Rosji", czytamy.

Ludmyła Denisowa zwróciła uwagę, że wprowadzenie obcej waluty to "akt aneksji". Jest to także kolejnym rażącym naruszeniem art. 2 Karty Narodów Zjednoczonych i deklaracji o zasadach prawa ws. przyjaznych stosunków i współpracy między państwami.

Po raz kolejny zwróciła się z prośbą do społeczności międzynarodowej. "Apeluję do Komisji ONZ ds. zbadania przypadków łamania praw człowieka podczas rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę o uwzględnienie tych faktów dotyczących łamania praw człowieka na Ukrainie", czytamy pod koniec wpisu.

Sytuacja w Chersoniu. Rosjanie chcą utworzyć bazę wojskową

Doniesienia o wprowadzeniu rosyjskiej waluty to nie jedyne niepokojące informacje z obwodu chersońskiego. W celu umocnienia obecności na tych terenach Rosjanie zainstalowali prokremlowską "administrację wojskowo-cywilną".

Kiryłł Stremousow, zastępca przywódcy promoskiewskiej administracji obwodu chersońskiego, przyznał w rozmowie z państwową agencją RIA Novosti, że władze zwrócą się z "prośbą" do Moskwy o utworzenie rosyjskiej bazy wojskowej na tych terenach. Jego zdaniem w ten sposób uda się "zagwarantować bezpieczeństwo regionowi i mieszkańcom".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl