Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważna zmiana w Kodeksie pracy. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji
Irmina Jach
Irmina Jach 24.05.2022 15:43

Ważna zmiana w Kodeksie pracy. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji

sejm pilne
goniec

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają na celu uregulowanie kwestii pracy zdalnej, która zyskała na popularności w dobie pandemii koronawirusa. Na ten moment czekali zarówno pracownicy, jak i szefowie.

- Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg we wtorek 24 maja.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Na tapecie praca zdalna

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed doprecyzował, że "zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu z przedstawicielami pracowników". Przypomnijmy, że wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań, które miały na celu zapobieganie rozpowszechniania się pandemii koronawirusa.

Obecnie praca zdalna obowiązuje na podstawie tak zwanej ustawy covidowej. O przejściu na tę formę wykonywania obowiązków służbowych decyduje pracodawca. Resort rodziny przygotował projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który wprowadza pracę zdalną do polskiego porządku prawnego na stałe.

Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy i przepisy ustawy covidowej w tym zakresie. Zgodnie z projektem resortu zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi.

W przypadku, gdy nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, zasady wykonywania telepracy mają zostać określone w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, odpowiednio z uwzględnieniem ustaleń ze związkami albo po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Wiceminister rodziny: "Pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do świadczenia pracy zdalnej"

-  Pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do świadczenia pracy zdalnej. Wyjątkiem byłby stan nadzwyczajny, stan epidemii albo czasowa niemożność zapewnienia BHP w zakładzie pracy z powodu siły wyższej - zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed.

Nowe przepisy stwierdzają również, że pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej między innymi rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, kobietom w ciąży, a także rodzicom i opiekunom osoby z niepełnosprawnością w rodzinie.

- Pracodawca będzie mógł odmówić tylko ze względu na organizację lub rodzaj pracy, informując o tym pracownika - doprecyzował wiceminister rodziny.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że miejsce pracy zdalnej będzie wskazywane przez pracownika i uzgadniane z pracodawcą. Co więcej, pracodawca zostanie zobowiązany do pokrycia kosztów wykonywania pracy zdalnej przez pracownika. Co ważne, pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrole trzeźwości pracowników.

Nowelizacja wejdzie w życie czternaście dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw. Projekt trafi pod obrady Sejmu prawdopodobnie w czerwcu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi: Rząd