Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Prezydent przekazał ważne informacje. Chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju
Piotr Dutka
Piotr Dutka 06.03.2022 08:31

Wojna w Ukrainie. Prezydent przekazał ważne informacje. Chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest bezpieczna, odnosząc się do obecnej sytuacji, która aktualnie ma miejsce na terytorium Ukrainy. Zapewnił, że NATO jest dla naszego kraju prawdziwym gwarantem bezpieczeństwa. W wywiadzie opublikowanym na łamach Play Kraków News dodał również, że Polski nie opłaca się atakować. 

Sytuacja, która ma miejsce tuż za naszą wschodnią granicą, jest niezwykle napięta. Każdego dnia konflikt na linii Ukraina - Rosja przybiera na sile, a co za tym idzie, pojawia się wiele spekulacji odnoszących się do bezpieczeństwa naszego kraju.

Na ten niezwykle ważny temat wypowiedział się prezydent Andrzej Duda. Uspokoił obywateli, a także podkreślił, że obecność Polski w Pakcie Północnoatlantyckim jest gwarantem naszego bezpieczeństwa.

Prezydent Rzeczypospolitej zaznaczył, że jego nadrzędną rolą jest niedopuszczenie, by wojna przeniosła się na teren naszego kraju, a także uniknięcie konfliktu, w którego czasie zginąłby choć jeden polski żołnierz.

Andrzej Duda przekazał również, że w rozmowie z prezydentem USA, Joe Bidenem padły istotne deklaracje z ust naszego zachodniego partnera. Z ust amerykańskiego przywódcy otrzymał zapewnienie, że "artykuł 5 cały czas obowiązuje i Stany Zjednoczone o tym pamiętają".

Istotnym dowodem, który potwierdza taki stan rzeczy, jest obecność w naszym kraju ponad 10 tysięcy świetnie wyposażonych żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda zapewnia o bezpieczeństwie Polski. "NATO to prawdziwa gwarancja"

Prezydent mówił, że podczas rozmowy z Joe Bidenem padły istotne deklaracje.

- Gwarantujemy bezpieczeństwo, jesteście częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteście naszym strategicznym partnerem, działamy razem". - miał powiedzieć prezydent USA w rozmowie z Andrzejem Dudą.

Andrzej Duda podkreślił, że silna armia będzie jednym z kluczowych elementów składającym się na przyszłość naszego kraju. Wyraził również nadzieję, że tak istotna gwarancja amerykańska "pozostanie na zawsze, ale nie jako coś, co będzie dla nas podstawowe".

Wojna w Ukrainie. Prezydent podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom

- Jesteście państwo wspaniali. Ja wiedziałem zawsze, że to serce u nas jest i że my ludzi w potrzebie nie zostawimy. Proszę, żebyście państwo tak trzymali - zaapelował Andrzej Duda, dziękując Polakom za szeroko pojęte wsparcie, które oferują uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Prezydent przekazał, że nie wie, kiedy zakończy się konflikt na terenie Ukrainy, dlatego ważne jest długofalowe działanie. - Pomagamy im, ale my musimy mieć tego świadomość, że się może okazać, że to jest naprawdę pomoc długofalowa i że będziemy musieli tutaj stworzyć warunki na dłuższy pobyt dla nich - przekazał.

Andrzej Duda dał również gwarancje, że wszyscy uchodźcy z Ukrainy, niezależnie od ich narodowości są w Polsce jednakowo traktowani, a co za tym idzie, otrzymują jednakową pomoc.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Play Kraków News