Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosyjscy dowódcy nie chcą rozmawiać z Amerykanami. Szojgu i Gierasimow nie odbierają telefonów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.03.2022 17:09

Rosyjscy dowódcy nie chcą rozmawiać z Amerykanami. Szojgu i Gierasimow nie odbierają telefonów

Szojgu
Wikimedia/structure.mil.ru

Minister obrony Rosji i szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow konsekwentnie odrzucają prośby Amerykanów o rozmowę na temat wojny w Ukrainie. Taki obrót spraw niepokoi Waszyngton, który chciałby odnowienia kontaktów z Moskwą, aby zapobiec eskalacji konfliktu i zderzeniu dwóch największych światowych mocarstw.

Choć stosunki na linii USA-Rosja nie są najlepsze, amerykańska administracja doskonale zdaje sobie sprawę, że utrzymanie kontaktów jest konieczne w obliczu wydarzeń w Ukrainie. W związku z tym od początku inwazji prowadzone są intensywne starania o odbudowanie kanału łączności z Moskwą, co jednak nie jest łatwe.

Szojgu i Gierasimow ignorują urzędników USA

Jak podał rzecznik Pentagonu, John Kirby, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oraz gen. Walerij Gierasimow nie są chętni do jakichkolwiek rozmów i w ciągu ostatniego miesiąca mieli wielokrotnie odmawiać kontaktu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem oraz gen. Markiem A. Milley'em.

Dodatkowo, Kirby dał do zrozumienia, że utrzymywanie powiązań między USA i Rosją ma "krytyczne znaczenie w tej chwili" i mogłoby pomóc uniknąć eskalacji napięcia oraz zamieszania. Jak donosi "The Washington Post", podobne przekonanie panuje wśród wszystkich wysokich rangą urzędników amerykańskich.

Rosyjscy dowódcy nie chcą przyznać się do wojny?

Wciąż nie do końca wiadomo, skąd taka niechęć wśród rosyjskich dowódców do prowadzenia telefonicznych rozmów z ich odpowiednikami zza oceanu. W związku z tym wokół sprawy zaczęły już mnożyć się różne teorie, niektóre mniej, inne bardziej prawdopodobne.

Podejrzewam, że problem polega na tym, że Rosjanie upierają się, że jest to "specjalna operacja wojskowa" i nie chcą przyznać się do prawdziwego charakteru wojny – stwierdziła w wywiadzie dla "WaPo" Angela Stent, badaczka Rosji z Georgetown University.

Możliwe jest także, iż rosyjscy generałowie mogą czekać na zgodę samego Władimira Putina, biorąc pod uwagę wysoką stawkę konfliktu. Z kolei trzecia z teorii głosi, że przywódca Rosji może teraz postrzegać Stany Zjednoczone jako zdeterminowanego przeciwnika nastawionego na upadek Rosji i niewartego zaangażowania.

Tajemnicze zniknięcie Siergieja Szojgu

Sam Siergiej Szojgu od kilku dni jest przedmiotem zainteresowania wielu osób. Wszystko dlatego, że nagle zniknął w tajemniczy sposób. Kreml tłumaczy, iż minister obrony Rosji jest wyjątkowo pochłonięty "operacją wojskową" w Ukrainie, jednak do 11 marca, mimo trwających walk, pojawiał się publicznie praktycznie codziennie.

Rosyjskie media, chcąc uciąć wszelkie spekulacje, pokazały nawet filmik ze zdalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z udziałem Szojgu. To jednak wywołało lawinę podejrzeń, gdyż internauci wskazywali na przerwy w transmisji wnioskując, że może być ona zafałszowana.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, goniec.pl