Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rzecznik Kremla wyjaśnił tajemnicze zniknięcie ministra obrony Siergieja Szojgu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.03.2022 15:38

Rzecznik Kremla wyjaśnił tajemnicze zniknięcie ministra obrony Siergieja Szojgu

Szojgu
AFP/EAST NEWS

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytania dziennikarzy o zniknięcie z przestrzeni publicznej ministra obrony Rosji. Jak tłumaczył w wywiadzie dla CNN, polityk jest bardzo "zaangażowany w dowodzenie specjalną operacją w Ukrainie". Nie chciał jednak komentować doniesień o problemach zdrowotnych Siergieja Szojgu.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zniknął ponad tydzień temu z mediów, co było sporym zaskoczeniem dla opinii publicznej. Do tej pory bowiem polityk bardzo dbał o swój wizerunek, a w pierwszych tygodniach po inwazji na Ukrainę pojawiał się publicznie praktycznie codziennie.

W związku z nagłą absencją, pojawiły się spekulacje dotyczące problemów zdrowotnych Szojgu, a także te mówiące o tym, że popadł w niełaskę u Władimira Putina z powodu klęsk armii rosyjskiej w Ukrainie. Wątpliwości te postanowił w końcu rozwiać rzecznik Kremla.

Gdzie jest Siergiej Szojgu?

Dmitrij Pieskow udzielił w czwartek wywiadu dla amerykańskiej telewizji CNN. Pytany o zniknięcie Siergieja Szojgu, odparł jedynie, że jest on wyjątkowo "zaangażowany w dowodzenie specjalną operacją w Ukrainie".

- Minister obrony ma teraz wiele zmartwień, jak rozumiecie. Jest specjalna operacja wojskowa. Oczywiście, to nie jest odpowiedni czas na aktywność medialną. To jest całkiem zrozumiałe – powiedział dziennikarzom Pieskow.

Rzecznik Kremla nie chciał odpowiedzieć natomiast na pytania o stan zdrowia ministra obrony i polecił zwrócić się z prośbą o komentarz bezpośrednio do resortu obrony.

Tajemnicze zniknięcie współpracowników Putina

Niedawno portal Ukraińska Prawda, powołując się na niezależnych rosyjskich dziennikarzy, napisał o rzekomych problemach Szojgu z sercem.

Ostatni raz widziano go bowiem w wiadomościach 11 marca, gdy wręczał wojskowe nagrody uczestnikom wojny w Ukrainie. Z kolei tydzień później miał brać udział w naradzie z Władimirem Putinem na temat postępów "operacji specjalnej".

Portal podał także, że zniknąć miał nie tylko minister obrony Rosji, ale też szef sztabu rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow. Na ich nieobecność uwagę zwrócił również doradca Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

- Zniknęli. Nie ma też systemowych i istotnych protokolarnych oświadczeń innych przedstawicieli wagi ciężkiej, łącznie z szefami służb specjalnych Patruszewem, Bortnikowem, Naryszkinem. Też zniknęli z obowiązkowych protokołów - napisał na Telegramie.

Tymczasem brytyjskie media donoszą, że Władimir Putin dokonał czystek wśród swoich najbliższych współpracowników po tym, jak USA i Wlk. Brytania otrzymały przecieki dotyczące jego wojskowych planów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24, Polsat News