Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kościół komentuje żądania Jarosława Kaczyńskiego ws. reparacji od Niemiec. Jest oświadczenie Arcybiskupa Gądeckiego
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 04.09.2022 22:25

Kościół komentuje żądania Jarosława Kaczyńskiego ws. reparacji od Niemiec. Jest oświadczenie Arcybiskupa Gądeckiego

Arcybiskup Gądecki wydał oświadczenie ws. reparacji wojennych i polsko-niemieckiego pojednania.
Piotr Molecki/East News

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał oświadczenie ws. reparacji wojennych i polsko-niemieckiego pojednania. W komunikacie metropolita poznański zwrócił uwagę na praktyczną sprawczość państwa w dochodzeniu do sprawiedliwości i moralną rolę Kościoła, niezbędną w wymiarze człowieczeństwa.

Stanowisko Kościoła ws. reparacji

Arcybiskup metropolita poznański w pierwszej kolejności odwołał się do siły sprawczej ducha człowieka, powołując się na list z 1965 roku, skierowany do biskupów niemieckich od polskich duchownych.

- W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was […] nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie - przywołano słynne słowa pojednania w oświadczeniu, zwracając uwagę na ciągłą aktualność i moralną siłę zawartą w ówczesnym liście. - Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd. - głosi komunikat. Przewodniczący Episkopatu podkreślił w tym miejscu jak wielki wkład pod podwaliny polsko-niemieckiego pojednania odegrał św. Jan Paweł II i jego nauka oparta na zagadnieniu miłości, prawdy i odpowiedzialności.

- Przebaczenie nie sprzeciwia się bynajmniej poszukiwaniu prawdy, ale wręcz domaga się prawdy. Dokonane zło musi zostać rozpoznane i w miarę możliwości naprawione - przytoczono słowa św. Jana Pawła II z orędzia wygłoszonego w 1997 roku.

Praktyczny wymiar instytucji państwowych

Chociaż całe oświadczenie przemawia w duchu nauki Chrystusa i zagadnienia Ducha w kontekście człowieczeństwa, a jego fragmenty inspirowane są nauką Karola Wojtyły, nie ustrzegło się ono materialnego odwołania. - Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania - głosi komunikat na gruncie ducha. - Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe - dodawał w ujęciu materialistycznym.

- Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości - zakończył arcybiskup Stanisław Gądecki. Czy jednak powyższa relacja Ducha do ciała rzeczywiście dotyka tu hermeneutyki "Fides et ratio" św. Jana Pawła II i człowieka wewnętrznego św. Pawła? Niech każdy odpowie w swym Duchu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: onet.pl/episkopat.pl