Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek zostanie ministrem sprawiedliwości? "Po Sejmie krążą plotki"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 10.11.2022 19:03

Przemysław Czarnek zostanie ministrem sprawiedliwości? "Po Sejmie krążą plotki"

Ziobro Czarnek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ Pawel Wodzynski/East News

Czyżby cierpliwość Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry się kończyła? Dużo wskazuje na to, że jest realna szansa na "reset" pomiędzy polskim rządem, a Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W obliczu przyszłorocznych wyborów dziesiątki miliardów złotych z funduszy europejskich, zdają się być wymarzonym scenariuszem dla PiS. Na drodze stoi jednak Zbigniew Ziobro ze swoją reformą systemu sądownictwa. Kandydatem do zastąpienia ministra sprawiedliwości miałby być stanowczy i sprawny Przemysław Czarnek.

Zbigniew Ziobro straci stanowisko ministra sprawiedliwości?

Konflikt na linii Prawo i Sprawiedliwość - Solidarna Polska przybrał w ostatnim czasie na sile. Wszystko oczywiście z europejskimi pieniędzmi w ramach KPO w tle. W ostatnim czasie pojawiły się sygnały, że Polska ma jednak szanse na otrzymanie strategicznych środków, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. By do tego jednak doszło Polska musi spełnić pozostałe warunki.

Chodzi m.in. o całkowitą likwidację izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz o przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania. Na drodze ku temu stoi w dalszym ciągu nieugięty Zbigniew Ziobro, który za punkt honoru postawił sobie rewolucję w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Jak się jednak zdaje, europejskie pieniądze dla PiS, mogą być kluczowe w kontekście przyszłorocznych wyborów oraz ogólnego społecznego niezadowolenia związanego z powszechną drożyzną, rekordowo wysoką inflacją, czy chociażby brakami węgla przed nadchodzącą zimą.

Potencjalny scenariusz ze zmianą na stanowisku ministra sprawiedliwości niemal na pewno oznaczałby sporych rozmiarów chaos w polskim rządzie, koniec koalicji i powstanie rządu mniejszościowego.

Czarnek za Ziobrę?

Ostatnio w rozmowie z Gońcem.pl swoją opinią na temat Zbigniewa Ziobry podzielił się Paweł Kukiz. Zdaniem posła to właśnie minister sprawiedliwości jest główną przeszkodą na drodze do unijnych pieniędzy.

Pan Ziobro jest postacią niewartą zaufania. Nawet biorąc pod uwagę deklaracje przedwyborcze z 2014 roku, gdzie pan minister Ziobro bardzo mocno podkreślał, że prokurator generalny powinien być wybierany w wyborach powszechnych. Ja się z tym oczywiście zgadzam. Tylko rezultat jest taki, że po objęciu władzy nie dość, że prokurator generalny jest z nadania partyjnego - pan Ziobro jest prokuratorem generalnym. To jeszcze połączył to z funkcją ministra sprawiedliwości - komentował poseł.

Kilka słów w kwestii potencjalnego odejścia Z. Ziobry napisał na swoim Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor. Jego zdaniem miejsce reformatora polskiego wymiaru sprawiedliwości zastąpi Przemysław Czarnek.

"Po Sejmie krążą plotki o tym, że lada moment minister Przemysław Czarnek może trafić tam, gdzie było mu od początku obiecane, czyli za ministra Zbigniewa Ziobrę. To ja już rozumiem, dlaczego minister sprawiedliwości jako jedyny z całego klubu PiS głosował przeciwko Lex Czarnek 2.0" - poinformował na Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Przemysław Czarnek zdaje się być dobrym kandydatem. Aktualny minister edukacji i nauki bez względu na społeczny sprzeciw przeforsował finalnie lex Czarnek 2.0. Ustawa daje kuratorom oświaty dużą dozę kontroli nad szkołami oraz ich dyrektorami, co w rzeczywistości oznacza realną kontrolę państwa nad edukacją młodych Polaków i Polek.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl/ Twitter/ rp.pl