Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki. Jedna sieć musiała się tłumaczyć
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 11.04.2024 08:13

Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki. Jedna sieć musiała się tłumaczyć

ziemniaki Biedronka Lidl
Fot. materiały własne, Pixabay/Wounds_and_Cracks

Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę kolejne produkty z Lidla i Biedronki. Po testach pomidorów i jabłek, przyszedł czas na ziemniaki. Polskie pyry przebadano w laboratorium i jasne stało się, w którym z dyskontów lepiej i zdrowiej robić zakupy. Zdradzamy, że jedna z sieci mocno podpadła klientom.

Warzywa i owoce z dyskontów pod lupą

Przypomnijmy, że najpierw fundacja Pro-Test postanowiła przebadać jabłka zakupione w Biedronce i Lidlu, dzięki czemu wykryła, że w owocach z niemieckiego dyskontu stężenie pestycydów jest większe niż w tych oferowanych przez portugalską konkurencję.

Później z kolei na cenzurowanym znalazły się pomidory malinowe z Lidla, które zawierały pozostałości trzech pestycydów, podczas gdy w tych z sieci z owadem był tylko jeden pestycyd. Wówczas rzeczniczka Lidla broniła się jednak, że wykryte poziomy pozostałości pestycydów “mieszczą się w limitach prawnych”. Teraz natomiast badaniom poddano ziemniaki. Jak wypadły? Wyniki są szczególnie niekorzystne dla jednego ze sklepów.

Nietypowy początek "19:30". Na ekranie nagle pojawił się komunikat

Przebadano ziemniaki z Biedronki i Lidla. Jedna sieć ma powody do niepokoju

Testom w akredytowanym laboratorium poddane zostały ziemniaki z Ryneczku Lidla oraz te sprzedawane pod biedronkową marką Warzywniak. Jak się okazało, w kartoflach odmiany gala z pierwszego ze sklepów wykryty został pestycyd - propamokarb, czyli grzybobójczy środek stosowany do ochrony upraw przed zarazą. Podobnie jak w przypadku pomidorów i jabłek, jego poziom nie przekraczał dopuszczalnej normy.

ZOBACZ: W Biedronce pojawiły się pierwsze truskawki. Ich cena powala

Jeśli natomiast chodzi o ziemniaki z Biedronki, w tych nie odnaleziono żadnych pozostałości pestycydów. Co więcej, mimo iż do badań użyto pyr z konwencjonalnej uprawy, ich wyniki były właściwe dla wymagań stawianych warzywom ekologicznym.

Rzeczniczka Lidla zapewnia: "Wprowadzamy wytyczne i standardy"

Pytana o kolejne, niezbyt sprzyjające Lidlowi wyniki badań, rzeczniczka sieci Aleksandra Robaszkiewicz zauważa, że rezultat testu jest zgodny z prawem, a ziemniaki z Ryneczku Lidla “spełniają wszystkie standardy” i “tylko nieznacznie odbiegają od jakości produktów ekologicznych”.

Robaszkiewicz informuje ponadto, że w ramach monitoringu w ubiegłym roku ziemniaki badano ponad 460 razy i 98,3 proc. wyników spełniało wymagania prawne, a ok. 68 proc. wyników nie wykazało żadnej pozostałości pestycydów.

Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście ziemniaków - dodaje.

Rzeczniczka zapewnia również, że sieć sporządziła listę związków strategicznych, na której umieściła 206 substancji zakazanych w uprawie i jest ona ściśle przestrzegana.

Wprowadzamy wytyczne i standardy, które wyprzedzają działania rynkowe. Przykładem mogą być substancje, jakich Lidl Polska unika w swoich produktach (ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie), a dla których nie istnieją obecnie limity prawne – są to m.in. oleje mineralne – bądź takie substancje, gdzie wytyczne Lidl są bardziej restrykcyjne niż wymagania prawne – np. akryloamid - kwituje.

Lidl przesyła pełną wersję oświadczenia

Poniżej, na prośbę przedstawicielki sieci handlowej Lidl, zamieszczamy pełną wersję oświadczenia dotyczącego przeprowadzonych badań ziemniaków.

Informujemy, iż w Lidl Polska zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność są wpisane w kulturę organizacyjną oraz tożsamość firmy. Nasz CSR opiera się na sześciu filarach: zaangażowaniu w dialog, promocji zdrowia, uczciwym działaniu, ochronie zasobów, klimatu oraz poszanowaniu bioróżnorodności. Zdrowie konsumentów i bezpieczeństwo produktów to dla nas kwestia priorytetowa.

Rocznie przeprowadzamy ponad ok. 9 500 badań jakościowych produktów spożywczych w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko i wyłącznie z certyfikowanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe – wymagamy certyfikatów jakościowych, potwierdzających wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów – w obszarze produktów żywnościowych i nieżywnościowych wymagamy certyfikatów IFS i BRC, a w obszarze owoców i warzyw certyfikacji GlobalG.A.P./GRASP.

Należy podkreślić, że wyniki ziemniaków, podobnie jak wyniki jabłek i pomidorów, są zgodne z obowiązującym prawem. Co więcej, spełniają wszystkie standardy Lidl Polska i tylko nieznacznie odbiegają od jakości produktów ekologicznych. W ramach regularnego monitoringu w 2023 roku przeprowadziliśmy ponad 460 badań dla ziemniaków, gdzie 98,3% wyników spełniało wymagania prawne, a w ok. 68% wyników nie wykryto żadnej pozostałości pestycydów (co oznacza, że ziemniaki spełniały normy dla produktów ekologicznych). Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście ziemniaków.

W Lidl Polska zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a niekiedy przyjęte przez naszą firmę wewnętrzne wytyczne są jeszcze bardziej wymagające niż przepisy UE. W przypadku świeżych owoców i warzyw nasza polityka dotycząca pozostałości pestycydów określa, że akceptowany przez nas poziom dla jednej wykrytej substancji to maksymalnie 1/3 limitów prawnych. Łączna liczba wykrytych pozostałości nie może być większa niż 5 w jednym badaniu – należy w tym miejscu podkreślić, że maksymalna liczba wykrytych pozostałości nie jest limitowana prawnie.

Zarówno w obszarze owoców i warzyw, jak i w pozostałym asortymencie, określiliśmy restrykcyjne standardy jakości naszych produktów, regularnie je monitorujemy i konsekwentnie wyznaczamy sobie nowe, ambitne cele. W 2021 roku wprowadziliśmy w naszej firmie listę związków strategicznych, na której znajduje się aż 206 substancji zakazanych w uprawie i monitorujemy jej przestrzeganie.

Prowadzimy pełną identyfikowalność łańcucha dostaw. Jesteśmy także w stałym kontakcie z naszymi dostawcami – naszym wspólnym celem jest doskonalenie jakości oferowanych produktów. Otrzymane wyniki badań analizujemy wewnątrz firmy, jak również z naszymi dostawcami i wskazujemy sobie ambitne cele na kolejny sezon, niejednokrotnie przewyższające standardy na rynku.

Od 2017 roku sukcesywnie opracowujemy i publikujemy nasze polityki zakupowe. W kilku z nich, dotyczących świadomego odżywiania czy właśnie owoców i warzyw, dzielimy się naszymi standardami, celami i zobowiązaniami. W ten sposób chcemy zapewnić transparentność naszych działań, zarówno wobec konsumentów, jak i dostawców oraz partnerów biznesowych. Wprowadzamy wytyczne i standardy, które wyprzedzają działania rynkowe. Przykładem mogą być substancje, jakich Lidl Polska unika w swoich produktach (ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie), a dla których nie istnieją obecnie limity prawne – są to m.in. oleje mineralne – bądź takie substancje, gdzie wytyczne Lidl są bardziej restrykcyjne niż wymagania prawne – np. akryloamid.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR, Lidl Polska

Źródło: Goniec.pl, Fakt