Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Protesty przeciwko Leroy Merlin i Auchan. W warszawskim markecie rozbrzmiał hymn ZSRR
Maria Glinka
Maria Glinka 26.04.2022 15:20

Protesty przeciwko Leroy Merlin i Auchan. W warszawskim markecie rozbrzmiał hymn ZSRR

goniec.pl
goniec.pl

W minioną sobotę w 23 polskich miastach zorganizowano protesty przed Leroy Merlin i Auchan. W ten sposób Polacy chcieli zaznaczyć swój sprzeciw wobec firm, które mimo inwazji nie wycofały się z Rosji. W jednym z warszawskich sklepów budowalnych rozbrzmiał nawet hymn ZSRR. Klienci byli zdezorientowani.

Jak już informowaliśmy, przed tym samym marketem protestujący ustawili krzyże na podstawkach, które imitowały nagrobki. Obok zapalili znicze, aby upamiętnić ofiary wojny w Ukrainie.

Happening w Leroy Merlin. Przynieśli baner i puścili hymn ZSRR

Protest pod hasłem "Dzień Hańby dla Wspólników Putina" został zorganizowany m.in. przed warszawskim marketem budowlanym Leroy Merlin przy ul. Ostrobramskiej. W pewnej chwili demonstrujący weszli do środka i rozproszyli się po całym sklepie.

Jeden z protestujących wyjął z kieszeni telefon i puścił muzykę. Był to hymn ZSRR. Już po pierwszych wersach pieśni mężczyzna uniósł do góry tekturowy transparent z napisem "Leroy Merlin wspiera ludobójstwo".

W rytm hymnu emitowanego z bezprzewodowego głośnika demonstrujący przechadzał się po sklepowych alejkach. W ten sposób próbował zachęcić klientów, aby nie robili zakupów w markecie, który pozostał na rosyjskim rynku.

Zakupowicze byli zaskoczeni i nie wiedzieli, co się dzieje. Niektórzy wyjęli telefony, aby uwiecznić happening, a inni bez zainteresowania przeglądali asortyment.

W pewnym momencie protestujący podszedł do jednej z klientek. - Proszę tu nie kupować, to jest sklep, który finansuje Putina - zaapelował. - Wiem - odpowiedziała kobieta i ruszyła dalej. W ten sam sposób próbował zatrzymać także innych klientów wchodzących do sklepu. Bezskutecznie. Chwilę później ochrona Leroy Merlin wyprosiła protestujących.

Polacy protestowali przeciwko finansowaniu machiny wojennej Putina

Sobotnie protesty zostały zorganizowane z inicjatywy trzech podmiotów - Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin, Euromaidanu-Warszawa i Polskich Babć. Oficjalnie zostały zgłoszone w 23 miastach.

Zapowiadając demonstracje, organizatorzy tłumaczyli, że w ciągu 2 miesięcy wojny w Ukrainie "ponad 750 podmiotów ograniczyło swoją działalność w Rosji", ale nie uczyniła tego francuska spółka, do której należą Auchan i Leroy Merlin.

"Po drodze był Mariupol, Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka. Te nazwy są teraz jednoznaczne z cierpieniem i śmiercią Ukraińców [...] Firmie nie przeszkadza, że ogromne pieniądze, które wpłaca do rosyjskiego budżetu finansują zbrodnie wojenne. Planuje ekspansję. Mamy dość czekania", czytamy w poście, który opublikowali na Facebooku aktywiści z Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin.

Zdaniem organizatorów demonstracje, które odbyły się 23 kwietnia były "największą akcją protestacyjną przeciwko wspólnikom Putina".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl