Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Piotr Gliński wyprowadził Marię Zacharową z równowagi. "Kim ty jesteś?"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.04.2022 11:52

Piotr Gliński wyprowadził Marię Zacharową z równowagi. "Kim ty jesteś?"

Maria Zacharowa w ostrych słowach odpowiada Piotrowi Glińskiemu
The Russian Presidential Press and Information Office; Creative Commons Attribution 4.0

Minister Piotr Gliński rozsierdził Marię Zacharową. - Kim jesteś? Kto ci dał takie prawo? - grzmiała rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szef Ministerstwa Kultury naraził się wszystkim politykom z Moskwy, gdyż chce, by rosyjska kultura została wykluczona z przestrzeni publicznej.

Słowa Piotra Glińskiego odbiły się na Kremlu szerokim echem, a Maria Zacharowa nie pozostawiła ich bez odpowiedzi. W ostrym komentarzu wprost uderza w polskiego ministra.

- Polski ministrze kultury kim ty jesteś, żeby coś takiego mówić? - pytała oburzona deklaracjami Piotra Glińskiego Maria Zacharowa.

Piotr Gliński uderzył w rosyjską kulturę, jest reakcja Kremla

Wojna w Ukrainie przyniosła ze swą wykluczenie Rosji z wielu płaszczyzn, a kulturowa jest jedną z nich. Wiele osób zapomina, że Zachód uderza w Moskwę nie tylko sankcjami blokującymi gigantyczne pieniądze, ale wyklucza Rosję również z międzynarodowych imprez kulturowych i sportowych.

Co prawda propaganda prowadzi działania mające potwierdzić, że sankcje nie działają, ale rzeczywistość brutalnie obnaża kłamstwa Kremla. Niemniej każdy przejaw deprecjonowania rosyjskich dokonań spotyka się z mocnym komentarzem.

Nie inaczej było w przypadku słów Piotra Glińskiego. Maria Zacharowa nie przebierała w słowach i oburzona pytała za kogo uważa się polski minister kultury. Jednocześnie podkreślić należy, iż stanowisko Piotra Glińskiego było również zaskakująco ostre, jak na osobę, dla której dziedzictwo stanowi priorytet.

- Z przestrzeni publicznej kultura rosyjska powinna zniknąć - powiedział Piotr Gliński. To jednak nie koniec słów, które wzburzyły Marię Zacharową.

Maria Zacharowa oburzona słowami polskiego ministra kultury

- Doceniamy pewne osiągnięcia tej kultury w muzyce, literaturze, bo one są na najwyższym poziomie, ale ze względu na kontekst – mamy do czynienia z krajem, który oszalał, który za pomocą brutalnej siły i zabijania ludzi, cywilów, dzieci próbuje realizować swoje jakieś zupełnie obłędne cele polityczne. Na to nie ma zgody - stwierdził otwarcie Piotr Gliński.

Dodatkowo szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdził, że obecnie "nie ma czasu na rosyjski balet, nie jest też dobry sezon na Czechowa czy nawet Puszkina".

To wystarczyło, by wyprowadzić Marię Zacharową z równowagi. - Nie starczy ci miliard lat, żeby nauczyć się tego, co chcesz zlikwidować. Nie jesteś sobie nawet w stanie wyobrazić granic tego przedmiotu - rzeczniczka MSZ Rosji zwróciła się wprost do Piotra Glińskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TASS, goniec.pl