Goniec.pl
goniec.pl

goniec.pl

Protesty pod Leroy Merlin i Auchan. Mieszkańcy 23 miast przeciwko "wspólnikom Putina"

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

"Dzień Hańby dla Wspólników Putina" - tak brzmi hasło przewodnie protestów, które przewiną się przez Polskę w sobotę 23 kwietnia. O godz. 14:00 przed marketami Auchan i sklepami budowalnymi Leroy Merlin obywatele zaczęli manifestować swój sprzeciw wobec "korporacyjnego sponsorowania wojny Putina". W Warszawie demonstrujący przynieśli banery z hasłem "Tylko świnia kupuje u kumpli Putina" i ustawili krzyże upamiętniające ofiary wojny w Ukrainie.

Za akcję odpowiadają Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin, Euromaidan-Warszawa i Polskie Babcie. Organizatorzy wskazują, że sobotnie wydarzenie to do tej pory największa akcja przeciwko "wspólnikom" Putina.

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Nie tylko Donbas. Rosyjski dowódca ujawnił plany drugiego etapu inwazji

CZYTAJ DALEJ

Polacy mówią "nie" finansowaniu rosyjskiej inwazji. "Krew się leje, a Putin się śmieje"

Protest zorganizowano m.in. w Warszawie. Przed wejściem do Leroy Merlin przy ul. Ostrobramskiej demonstrujący ustawili krzyże na podstawkach, imitujące nagrobki. Tuż obok stoją znicze upamiętniające ofiary wojny w Ukrainie.

Na początku protestu jeden z organizatorów wykonał utwór "Czerwona kalina", który stał się symbolem ukraińskiego oporu. Manifestujący przynieśli transparenty z napisami "Tylko świnia kupuje u kumpli Putina". Mają ze sobą też zdjęcia dokumentujące masakrę m.in. w Buczy.

Protestujący wraz z organizatorami krzyczeli "Krew się leje, Putin się śmieje". - Leroy Merlin stał się instrumentem propagandy rosyjskiej. Nikt z ludzi zarządzających tą firmą nie odciął się od planów ekspansji, ogłoszonych już po inwazji - przekonywał jeden z organizatorów, dodając, że ta spółka jest drugim płatnikiem do rosyjskiego budżetu. - To przekłada się na naboje, bomby - stwierdził.

Protesty pod Auchan i Leroy Merlin w 23 miastach

Inicjatorzy protestów tłumaczą na Facebooku, że niedługo miną 2 miesiące od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wskazują, że od tego czasu ponad 750 zachodnich firm ograniczyło swoją działalność na terenie Rosji.

"Nie zrobiła tego francuska spółka do której należą sklepy Leroy Merlin i Auchan. Po drodze był Mariupol, Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka. Te nazwy są teraz jednoznaczne z cierpieniem i śmiercią Ukraińców", czytamy w poście, w którym Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin zapowiada protesty.

AFP PHOTO /Mariupol City Council, Screen Twitter/BBC World

BBC: 23-latka wróciła do Mariupola ratować rodziców. "Koniec świata"

CZYTAJ DALEJ

Przekonują, że "szefowie Leroy Merlin i Auchan, zarówno w Polsce jak i na świecie, nigdy nie potępili barbarzyńskiej wojny, nie nazwali sprawców ludobójstwa". Firmom zarzucają, że nie przeszkadza im "finansowanie zbrodni wojennych" i "planują ekspansję". "Mamy dość czekania", czytamy dalej.

Udział w protestach zadeklarowały 23 miasta z różnych zakątków Polski. Demonstranci pojawią się przed 19 sklepami budowlanymi Leroy Merlin m.in. w Andrychowie (woj. małopolskie), Gdańsku (woj. pomorskie), Łodzi (woj. łódzkie), Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) i Warszawie (woj. mazowieckie).

Z kolei manifestacje przed marketami Auchan oficjalnie zgłoszono w Kielcach (woj. świętokrzyskie), Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie), Słupsku (woj. pomorskie) i we Wrocławiu (woj. dolnośląskie).

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

WOŚP sprzęt
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była jednym z pierwszych dzieci uratowanych dzięki WOŚP. "Nikt nie dawał mi szans"

Czytaj więcej >
Aleksander Kwaśniewski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Zapomniał o kilku szczegółach

Czytaj więcej >
Dwie osoby nie żyją po tragicznym wypadku w okolicy Szczytna (KP PSP Szczytno).

Wiadomości

Tragedia na Mazurach. Osobówka wbiła się w TIR-a. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Daniel Obajtek był współpracownikiem ABW? PKN Orlen wydał specjalne oświadczenie

Czytaj więcej >
Piasecki, Ociepa
Szkło Kontaktowe/Twitter

Wiadomości

Wiceminister obrony zbity z tropu na antenie TVN24. "Musiałbym wygooglować"

Czytaj więcej >
Rząd wprowadza zmiany w świadczeniu alimentacyjnym (Iberion).

Wiadomości

Ważne zmiany w świadczeniu na dzieci. Nawet 500 zł na dziecko, rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >