Goniec.pl > Polska > Protesty pod Leroy Merlin i Auchan. Mieszkańcy 23 miast przeciwko "wspólnikom Putina"
Maria Glinka
Maria Glinka 23.04.2022 14:33

Protesty pod Leroy Merlin i Auchan. Mieszkańcy 23 miast przeciwko "wspólnikom Putina"

goniec.pl
goniec.pl

"Dzień Hańby dla Wspólników Putina" - tak brzmi hasło przewodnie protestów, które przewiną się przez Polskę w sobotę 23 kwietnia. O godz. 14:00 przed marketami Auchan i sklepami budowalnymi Leroy Merlin obywatele zaczęli manifestować swój sprzeciw wobec "korporacyjnego sponsorowania wojny Putina". W Warszawie demonstrujący przynieśli banery z hasłem "Tylko świnia kupuje u kumpli Putina" i ustawili krzyże upamiętniające ofiary wojny w Ukrainie.

Za akcję odpowiadają Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin, Euromaidan-Warszawa i Polskie Babcie. Organizatorzy wskazują, że sobotnie wydarzenie to do tej pory największa akcja przeciwko "wspólnikom" Putina.

Polacy mówią "nie" finansowaniu rosyjskiej inwazji. "Krew się leje, a Putin się śmieje"

Protest zorganizowano m.in. w Warszawie. Przed wejściem do Leroy Merlin przy ul. Ostrobramskiej demonstrujący ustawili krzyże na podstawkach, imitujące nagrobki. Tuż obok stoją znicze upamiętniające ofiary wojny w Ukrainie.

Na początku protestu jeden z organizatorów wykonał utwór "Czerwona kalina", który stał się symbolem ukraińskiego oporu. Manifestujący przynieśli transparenty z napisami "Tylko świnia kupuje u kumpli Putina". Mają ze sobą też zdjęcia dokumentujące masakrę m.in. w Buczy.

Protestujący wraz z organizatorami krzyczeli "Krew się leje, Putin się śmieje". - Leroy Merlin stał się instrumentem propagandy rosyjskiej. Nikt z ludzi zarządzających tą firmą nie odciął się od planów ekspansji, ogłoszonych już po inwazji - przekonywał jeden z organizatorów, dodając, że ta spółka jest drugim płatnikiem do rosyjskiego budżetu. - To przekłada się na naboje, bomby - stwierdził.

Protesty pod Auchan i Leroy Merlin w 23 miastach

Inicjatorzy protestów tłumaczą na Facebooku, że niedługo miną 2 miesiące od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wskazują, że od tego czasu ponad 750 zachodnich firm ograniczyło swoją działalność na terenie Rosji.

"Nie zrobiła tego francuska spółka do której należą sklepy Leroy Merlin i Auchan. Po drodze był Mariupol, Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka. Te nazwy są teraz jednoznaczne z cierpieniem i śmiercią Ukraińców", czytamy w poście, w którym Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin zapowiada protesty.

Przekonują, że "szefowie Leroy Merlin i Auchan, zarówno w Polsce jak i na świecie, nigdy nie potępili barbarzyńskiej wojny, nie nazwali sprawców ludobójstwa". Firmom zarzucają, że nie przeszkadza im "finansowanie zbrodni wojennych" i "planują ekspansję". "Mamy dość czekania", czytamy dalej.

Udział w protestach zadeklarowały 23 miasta z różnych zakątków Polski. Demonstranci pojawią się przed 19 sklepami budowlanymi Leroy Merlin m.in. w Andrychowie (woj. małopolskie), Gdańsku (woj. pomorskie), Łodzi (woj. łódzkie), Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) i Warszawie (woj. mazowieckie).

Z kolei manifestacje przed marketami Auchan oficjalnie zgłoszono w Kielcach (woj. świętokrzyskie), Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie), Słupsku (woj. pomorskie) i we Wrocławiu (woj. dolnośląskie).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: goniec.pl