Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura biologia 2022. Tematy, które pojawią się na maturze
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 17.04.2022 21:32

Matura biologia 2022. Tematy, które pojawią się na maturze

matura biologia 2022
Flickr/Alberto G.

Matura z biologii 2022. Jakie są najważniejsze tematy, które na pewno pojawią się na egzaminie maturalnym? Warto przypomnieć sobie te tematy w ramach obowiązkowej powtórki przed maturą.

Matura z biologii jest jedną z najbardziej wymagających egzaminów maturalnych - by dostać się na wymarzony kierunek potrzebny jest często bardzo wysoki wynik osiągnięty przez maturzystę.

Matura biologia 2022. Tematy, które pojawią się na maturze. Przecieki maturalne

Matura z biologii w całości opiera się na zagadnieniach omawianych w szkole średniej. Przede wszystkim skupione są jednak na trudniejszych i bardziej skomplikowanych zagadnieniach - często trzeba w niej rozwiązywać zadania, a nie tylko zajmować, popisywać się zapamiętaną wiedzą.

Na maturze pojawiają się tzw. pytania pewniaki. Wiele z nich jest znana uczniom aż za dobrze. Są to m.in. pytania związane z cytologią, wyjaśnieniem doświadczenia oraz te dotyczące jednego z trzech zagadnień - fotosyntezy, metabolizmu lub oddychania. Obowiązkowym elementem jest również genetyka.

Przy okazji cytologii pojawiają się kwestie związane z funkcjonowaniem komórek i różnymi zależnościami, które zachodzą między nimi w zależności od ich miejsca i znaczenia w organizmie.

Drugą kwestią jest analiza doświadczeń oraz umiejętne posługiwanie się pojęciami i formułowaniem hipotezy i wniosków do przedstawionych badań. Ważna jest również umiejętność przyglądania się schematom, szczególnie tym dotyczącym oddychania, metabolizmu lub fotosyntezy - należy je opisać i wyciągnąć wnioski.

W kwestii genetyki zazwyczaj pojawiają się zadania bazujące na rozwiązywaniu krzyżówek genetycznych i wyciąganiu z nich wniosków, które będą potrzebne do rozwiązania zadania.

Ostatnim typem zadań, który często pojawia się na maturze z biologii są te związane z ekologią. Zazwyczaj uczniowie dostają w nich dużo informacji do analizy i muszę je w odpowiedni sposób przetworzyć.

Oczywiście należy pamiętać, że matury są nieprzewidywalne i często pojawiają się na nich zadania, które są zaskakujące również dla nauczycieli. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się wkrótce.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, polskieradio.pl