Prosty patent, jak uchronić swój dom od włamywaczy. Policjantka zdradziła, co trzeba zrobić
Statystyki dotyczące włamań w Polsce wskazują na stały wzrost liczby tego typu przestępstw w ciągu ostatnich lat. Czy można się przed tym chronić? O sposobach zabezpieczenia swojego dobytku wypowiedziała się jedna z policjantek.
Rośnie liczba włamań w Polsce
Z roku na rok w Polsce jest coraz więcej włamań i kradzieży. Według policyjnych statystyk w 2018 roku zanotowano 66,5 tys. przestępstw tego typu. Z kolei rok później liczba ta wynosiła już do 69 tys. Drastyczny wzrost zanotowano natomiast w roku 2020 roku - wówczas doszło do 74 tys. przypadków. Co ciekawe, był to okres, kiedy na świecie panowała pandemia koronawirusa, a obywatele byli “pozamykani” w domach.
Łupem złodziei pada najczęściej sprzęt RTV i AGD, biżuteria, gotówka, a także inne kosztowności. Do szkód należy wliczyć także uszkodzenia mienia, wyłamane drzwi, okna, połamane meble czy zniszczone ściany. Co zatem zrobić, aby nie zostać okradzionym? Jedna z policjantek ma w tej sprawie kilka praktycznych porad.
ZOBACZ: Wiadomo, jaka będzie pogoda na Boże Narodzenie. Potężne zaskoczenie
Ogromna tragedia na drodze, nie żyją trzy osoby. Droga całkowicie zablokowana Ogromny pożar w polskim mieście. Kłęby czarnego dymu widać z wielu kilometrówTak można odstraszyć złodzieja
Podczas niedawnego wywiadu dla serwisu Blick, Corina Winkler, rzeczniczka prasowa policji kantonu Aargau w Szwajcarii wyjawiła kilka istotnych faktów na temat włamywaczy. Obaliła też kilka mitów. Chociażby ten, że złodzieje preferują bardziej odległe tereny, niż zatłoczone miasta.
Widzimy wyraźnie, że regiony wzdłuż dróg i autostrad są najbardziej narażone na włamania. Po pierwsze, włamywaczom łatwiej jest stamtąd uciec, a po drugie, anonimowość na obszarach miejskich jest większa niż na wsi, gdzie wszyscy się znają - stwierdziła.
Ekspertka zwraca również uwagę na to, że przestępcy nie planują zbyt skrupulatnie swoich działań i rzadko bywa, aby mieszkańcy byli obserwowani przez wiele dni. Podczas “zwiadu” szukają słabych punktów w naszych domach czy mieszkaniach, warto zatem zamykać drzwi wejściowe i okna, a także nie zostawiać w ogrodzie sprzętu, który ułatwiłby wejście do budynku.
ZOBACZ: Nie żyje legendarny polski piłkarz. Zmarł po walce z ciężką chorobą
Dobrym pomysłem, aby odstraszyć złodziei, jest także użycie światła do symulowania swojej obecności w budynku. “
Zaleca się również stosowanie jasnych świateł szokowych, które włączają się na zewnątrz, gdy pojawia się ruch - mówi rozmówczyni serwisu Blick.
Trudno dostępne mieszkania są najbezpieczniejsze? Wcale nie
Okazuje się, że mieszkania znajdujące się przykładowo na najwyższym piętrze bloku, wcale nie są tak bezpieczne, jak mogło by się wydawać. “Pomimo powszechnego założenia, że trudniej dostępne mieszkania na najwyższym piętrze są bezpieczniejsze niż te poniżej, mieszkania na najwyższym piętrze są bardzo popularne wśród włamywaczy” - twierdzi ekspertka. Dodaje, że warto, aby współdziałać z sąsiadami i zwracać również uwagę, czy przy ich mieszkaniach nie pojawiają się podejrzane osoby.
Podkreśla także, że złodzieje starają się działać możliwie jak najszybciej, a kiedy ich działania trwają zbyt długo, to odpuszczają. “Włamywacze chcą włamać się do mieszkania lub domu w ciągu kilku sekund, ukraść towary, które mogą łatwo zamienić na pieniądze i jak najszybciej uciec” - przekonuje.