Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prognoza pogody. IMGW utrzymuje ostrzeżenia przed śniegiem. Lokalnie pojawią się zawieje śnieżne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.11.2022 17:16

Prognoza pogody. IMGW utrzymuje ostrzeżenia przed śniegiem. Lokalnie pojawią się zawieje śnieżne

Prognoza pogody: ostrzeżenia I stopnia IMGw przed śniegiem
Unsplash.com/Heather Shevlin; imgw

Prognoza pogody. Śnieg nie odpuści i noc z soboty na niedzielę będzie wyjątkowo trudna. IMGW utrzymuje ostrzeżenia I stopnia w związku z intensywnymi opadami śniegu. - Wysoko w górach w porywach do 60 km/h, powodujący lokalnie zawieje śnieżne - alarmują meteorolodzy.

Prognoza pogody na najbliższe godziny obfituje w ostrzeżenia przed śniegiem. Eksperci IMGW nie mają wątpliwości, że zimowa aura mocno utrudni nam życie. Noc z soboty 19 listopada na niedzielę 20 listopada nie będzie wyjątkiem.

- Dziś najchłodniejszy dzień w najbliższym czasie. W całym kraju, z wyjątkiem obszarów nadmorskich, w dzień i w nocy temperatura będzie wciąż poniżej 0 stopni Celsjusza - przekazało IMGW w popołudniowym komunikacie.

Nocna prognoza pogody jest jednak ostrożniejsza. Trzeba przygotować się na trudne warunki i iście grudniową aurę. Nadal w mocy pozostają alerty I stopnia w związku z intensywnymi opadami śniegu. IMGW przewiduje, że na południu kraju mogą pojawić się zawieje śnieżne.

Prognoza pogody: uwaga na śnieg, obowiązują alerty IMGW

Prognoza pogody dla części kraju nie pozostawia złudzeń co do tego, jak należy się ubrać, wychodząc z domu. Północnozachodnia część kraju objęta jest ostrzeżeniami I stopnia IMGW z powodu prognozowanych silnych opadów śniegu.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm - czytamy w alercie I stopnia dla powiatu stargardzkiego.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, obowiązują alerty I stopnia
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, obowiązują alerty I stopnia

Ostrzeżenia IMGW obejmują pas od Szczecina, przez Gorzów Wielkopolski, okolice Poznania, Bydgoszcz, Toruń oraz powiaty kościerski i człuchowski. Noc z soboty na niedzielę będzie trudna szczególnie dla kierowców, którzy planują wyjechać na drogi. IMGW w prognozie zagrożeń drogowych wskazuje, że spadający na jezdnię śnieg może tworzyć cienką warstwę lodu.

Noc z soboty na niedzielę upłynie pod znakiem mrozu i śniegu

Ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu nie znikną aż do końca weekendu. Alerty IMGW zaczną znikać około godziny 20 w niedzielę na zachodzie kraju.

W okolicach powiatów żnińskiego i mogileńskiego ostrzeżenie przed opadami śniegu ma przestać obowiązywać dopiero około godziny 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Miejscami występują i są prognozowane opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, które mogą do wieczora powodować przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm - wyjaśniono w komunikacie dla tego regionu.

- W nocy na ogół pogodnie, na północy oraz na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie duże z opadami śniegu. Lokalnie na północy do około 5 cm. Temperatura od -10°C do -3°C, jedynie nad morzem do -1°C. W kotlinach sudeckich mróz do -11°C. Wiatr słaby i umiarkowany - czytamy w prognozie pogody IMGW na nadchodzącą noc.

Niemniej jest nadzieja na to, że koniec weekendu przyniesie ze sobą lekką zmianę w zimowych krajobrazach. - Od jutra stopniowe ocieplenie - przekazali meteorolodzy. - Z zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarne morskie - wyjaśnili eksperci IMGW w prognozie pogody na weekend 19-20.11.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: imgw, goniec.pl