Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Są alerty meteorologiczne IMGW dla 5 województw. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 19.11.2022 08:29

Są alerty meteorologiczne IMGW dla 5 województw. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

śnieg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, a także możliwymi oblodzeniami dla pięciu województw naszego kraju. Przez całą sobotę, najintensywniej ma padać na północy, północnym zachodzie oraz na południu Polski. Gdzie dokładnie obowiązuje alert?

Alerty meteorologiczne IMGW dla 5 województw

Intensywne opady śniegu 1 stopnia mają rozpocząć się wraz z sobotnim porankiem. Jak zapowiadają synoptycy z IMGW, opady śniegu będą na tyle intensywne, że mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, a lokalnie nawet 15 cm.

Dla których województw IMGW wystosowało ostrzeżenie?

  • Województwo zachodniopomorskie - alert obowiązuje dla całego obszaru

  • Województwo pomorskie - za wyjątkiem powiatów na wschodzie

  • Województwo kujawsko-pomorskie - alert obowiązuje w powiatach: tucholskim, świeckim, bydgoskim, Bydgoszcz, nakielskim, sępoleńskim

  • Województwo wielkopolskie - alert wydany dla powiatów: złotowski, pilski, chodzieski, wągrowiecki, czarnkowsko-trzcianecki; szamotulski, międzychodzki

  • Województwo lubuskie - alert przede wszystkim dla powiatów północnych

Jednocześnie meteorolodzy ostrzegają przed oblodzeniem. Obowiązują one od piątkowego wieczoru do soboty. Najniebezpieczniej może być w 4 województwach południowej i południowo-wschodniej Polski. Chodzi o województwa: opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

Warto podkreślić, że temperatura w naszym kraju będzie wahała się od -4 stopni C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, przez około -2 st. C w centrum po 1 st. na krańcach zachodnich, a także nad morzem. Wiatr będzie słaby i zmienny. Wysoko w Tatrach osiągnie w porywach do 65 km/h.

Alert 1 stopnia

Wydane przez IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia to alert, który przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: IMGW

Tagi: Pogoda