Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pogoda. Polskę zaleje fala zimna. Zaatakują mróz i śnieg, trzeba się przygotować
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 16.11.2022 19:13

Pogoda. Polskę zaleje fala zimna. Zaatakują mróz i śnieg, trzeba się przygotować

Kiedy spadnie śnieg?
Szymon Miklewski/Flickr

Pogoda. Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowe przewidywania pogodowe synoptyków się sprawdzą. Zgodnie z nimi, druga połowa listopada w naszym kraju będzie stała pod znakiem chłodu, mrozu i ewentualnego śniegu. Prognoza na najbliższe dni nie pozostawia złudzeń. Czeka nas prawdziwa namiastka zimy

Pogoda. Polskę zaleje fala zimna, spadnie śnieg

Jesienno-letnia aura odchodzi w niepamięć. Musimy zacząć się przyzwyczajać do zimowej pogody. Już początek tego tygodnia, na znacznym obszarze naszego kraju stał pod znakiem radykalnej obniżki temperatury. A to dopiero początek. Najniższa temperatura, zdaniem synoptyków ma przypadać na najbliższy weekend i początek następnego tygodnia. Nadchodzące noce oraz poranki na wschodzie Polski mogą oznaczać nawet -10 stopni Celsjusza.

Wszystko to za sprawą zimnego wyżu Erik znad Skandynawii oraz nieprzyjemnych układów niżowych znad Ukrainy i zachodniej Europy. Dodatkowo nad nasz kraj, z północnego wschodu, z kierunku Rosji, płynie zimne arktyczne powietrze.

Dzisiaj w nocy na południu i południowym wschodzie kraju, czekają nas słabe, przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Drogi i chodniki mogą być oblodzone.

Pogoda. Czwartek i piątek pod znakiem zimy

Czwartek to z kolei jeszcze niższa temperatura. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 0 do 1 stopnia na wschodzie przez 2-3 stopni na większym obszarze do 5 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. Wschodni wiatr jedynie spotęguje odczuwalny ziąb.

Na południowym wschodzie Polski opady deszczu, śniegu z deszczem

Na piątek spodziewane są słabe i przelotne opady śniegu, które mogą występować w różnych regionach kraju. Może spaść do 1-2 cm śniegu, który szybko się roztopi. Na pozostałym obszarze rozpogodzenia.

Termometry wskażą od minus 1 stopnia na północnym wschodzie przez 1-3 stopnie na przeważającym obszarze do 4 stopni na zachodzie.

Pogoda na weekend

Z kolei najbliższy weekend będzie oznaczać dalszy ciąg zimowej aury. Na większości obszarów naszego kraju pierwszy w tym sezonie całodobowy mróz. Przelotne opady śniegu zaczną występować w kolejnych regionach kraju. Tym razem pokrywa śnieżna ma się okazać większa, ponieważ spaść może do 2-5 cm białego puchu.

Temperatura prawdziwie zimowa. Od -6 do -9 stopni na wschodzie kraju, -4 na Suwalszczyźnie, do 1 stopnia na Pomorzu.

Pierwsze dni przyszłego tygodnia podobnie - dalsza obniżka temperatur, której będą towarzyszyć opady śniegu. W poniedziałek nawet -10 we wschodniej części Polski.

Tagi: Pogoda