Goniec.pl

Graham Hughes / Rex Features/ East News

Atak zimy w Polsce. Meteorolodzy nie pozostawiają złudzeń, wiemy kiedy uderzą śnieżyce

18 Listopada 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Mróz i śnieg w tym okresie roku to żadna niespodzianka. Każdy z nas jednak zdążył się przyzwyczaić do wyjątkowo korzystnej aury, niekoniecznie idącej w parze z kalendarzem. Wszystko jednak wskazuje, że nadeszła zima, a wraz z nią śnieg i mróz.

Zima zagości na dobre?

Zgodnie z meteorologicznymi przewidywaniami, w drugiej połowie listopada 2022 temperatura spadła w całej Polsce. Mogliśmy to odczuć już od początku tego tygodnia. Temperatura radykalnie spadła, co mogli szczególnie zaobserwować mieszkańcy wschodniej części naszego kraju. Zimne powietrze pochodzenia arktycznego zaczęło napływać do Polski z północy oraz północnego wschodu.

Już wczoraj (17 listopada), wielu Polaków rano, w drodze do pracy musiało skrobać szyby w swoich autach. Dodatkowo w wielu regionach naszego kraju zdarzyły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie przez cały dzień temperatura utrzymywała się poniżej zera. Dzisiaj sytuacja się powtórzyła.

Jak wskazuje portal "Fani pogody", wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dniach mróz będzie zjawiskiem powszechnym na przeważającym obszarze naszego kraju.

Od 18 listopada wystąpić mogą znaczne opady śniegu. Mogą pojawić się przede wszystkim na południu, wschodzie i północnym wschodzie Polski. Z kolei w północnej części kraju opady śniegu mogą być tak obfite, że eksperci przewidują utrudnienia komunikacyjne.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej także nie pozostawiają złudzeń. Ciepłe czapki, szaliki i rękawiczki w najbliższych dniach przydadzą nam się.

Dodatkowo skala ochłodzenia okazała się w perspektywie najbliższych większa, niż jeszcze to na początku drugiej dekady listopada modele numeryczne pokazywały.

Czy jest szansa jeszcze na cieplejsze dni? Nieduża poprawa aury może nastąpić, ale nie wcześniej niż w okolicach 24-26 listopada 2022. Długi okres chłodu wpłynie zredukowanie miesięcznej dodatniej anomalii temperatury w naszej części Europy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

  • Powrócisz do żywych w moment. Genialny sposób na pozbycie się bólu gardła

  • Na co pomaga neo-angin? Sprawdź

  • Przewodów. "Nie ma żadnego konfliktu między Ukrainą a Polską"

Źródło: fanipogody.pl/ IMGW

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści
Czytaj więcej >

Wiadomości

GIS ostrzega klientów. Popularny produkt może być niebezpieczny, nie należy go spożywać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężny pożar w polskiej miejscowości, kłęby dymu widać z kilometrów. Trwa walka z żywiołem
Czytaj więcej >

Wiadomości

19-latek skonfrontował się z Donaldem Tuskiem. "To jest pana robota"
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]