Goniec.pl
prezydent w Kijowie

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Prezydent Andrzej Duda wrócił z Ukrainy. "To jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją podróż do Ukrainy i powrócił do Polski. W Przemyślu spotkał się dziennikarzami, którym opowiedział o tym, jak wielkie wrażenie zrobiła na nim wizyta w okupowanym kraju. - To na pewno jedna z tych wizyt zagranicznych, którą zapamiętam do końca życia - stwierdził.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Ukrainie z pewnością była ważnym i potrzebnym gestem w opowiedzeniu się po właściwej stronie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Niemniej, odbiła ona wyraźne piętno na Andrzeju Dudzie, który wysiadajac z pociągu w Przemyślu długo milczał, a na jego twarzy malowały się widoczne zatroskanie i nostalgia.

Marine Le Pen i Putin

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

CZYTAJ DALEJ

Polski prezydent powrócił z Ukrainy

W programie środowej wizyty w Ukrainie znalazły się m.in. odwiedziny w najbardziej dotkniętych wojną miejscowościach wokół Kijowa, gdzie doszło do masowych zbrodni na miejscowej ludności. Jak relacjonował dziennikarzom polski prezydent, największe wrażenie zrobiła na nim zwłaszcza Borodzianka w obwodzie kijowskim, którą Rosjanie zrównali z ziemią, próbując podbić niezdobytą jak do tej pory stolicę Ukrainy.

- Nie ma żadnych wątpliwości, kiedy jest się w Kijowie, kiedy patrzy się na ulice, że (miasto) było gotowe bronić się do samego końca - powiedział Andrzej Duda.

Dodał także, że po rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i ukraińskimi żołnierzami, ma nieodparte wrażenie, że ich determinacja do obrony ojczyzny jest niesamowita, co każe wierzyć, że będą walczyć do samego końca. - Ten duch jest wspierany wściekłością i taką zwykłą, ludzką, męską złością na oprawców, bo inaczej tego nazwać nie można. Jeżeli mordowani są ludzie, jeżeli zabija się dzieci, jeżeli mordowane i gwałcone są kobiety i widzi się te zbombardowane budynki, w których powinni mieszkać ludzie - zaznaczał.

Duda: "Rosjanie prowadzą wojnę totalną"

Jednym z trudniejszych punktów rozmów z władzami Ukrainy okazał się z pewnością moment, w którym zagranicznej delegacji prezydentów pokazano dramatyczne filmy i zdjęcia dokumentujące rosyjskie zbrodnie. - Pokazywano nam obrazy, które odkryto po wycofaniu Rosjan. Rosjanie prowadzą wojnę totalną - przyznał Duda, mówiąc, że to wojna nie tylko z armią, ale także kobietami i dziećmi.

Polski prezydent, po tym, co zobaczył, jest przekonany, że sprawców i inspiratorów owych zbrodni należy sprawiedliwie osądzić i skazać. Jak stwierdził, nie ma żadnych wątpliwości, że rosyjscy żołnierze otrzymali bezwzględne rozkazy od swoich mocodawców z Kremla. Na koniec po raz kolejny podkreślił też, że wierzy głęboko, iż Ukraina "zwycięży, że pozostanie wolnym, suwerennym krajem, naszym sąsiadem".

Prezydenci Litwy, Łotwy, Polski i Estonii spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim

W środę 13 kwietnia prezydent Andrzej Duda udał się niespodziewanie na Ukrainę, gdzie doszło do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim. W delegacji brali udział także prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii, zabrakło zaś przywódcy Niemiec, który nie jest mile widziany w Kijowie z uwagi na swoje pobłażliwe jak do tej pory podejście do władz Rosji.

- To, co robią Rosjanie, to nie jest wojna, to jest terroryzm, okrucieństwo i bandytyzm. To złamanie reguł prawa wojennego. Dla tych, którzy te reguły łamią, nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej - mówił polski przywódca w stolicy Ukrainy.

Z kolei Wołodymyr Zełenski dziękował za wsparcie, jakie Polska, Litwa, Łotwa i Estonia okazały do tej pory Ukrainie i uchodźcom oraz twarde opowiadanie się za zaostrzaniem sankcji. Podczas konferencji prasowej padły również istotne słowa o przyjaźni, jaka łączy wszystkie kraje i nadziei na zwycięstwo z okupantem.

fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации

Ludzie w Ukrainie giną, a przyjaciel Putina opływa w luksusy. Wyciekły porażające zdjęcia

Ramzan Kadyrow jest jednym z największych przyjaciół Putina. W jakich luksusach się pławi?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >