Goniec.pl

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Prezydent Andrzej Duda wrócił z Ukrainy. "To jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją podróż do Ukrainy i powrócił do Polski. W Przemyślu spotkał się dziennikarzami, którym opowiedział o tym, jak wielkie wrażenie zrobiła na nim wizyta w okupowanym kraju. - To na pewno jedna z tych wizyt zagranicznych, którą zapamiętam do końca życia - stwierdził.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Ukrainie z pewnością była ważnym i potrzebnym gestem w opowiedzeniu się po właściwej stronie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Niemniej, odbiła ona wyraźne piętno na Andrzeju Dudzie, który wysiadajac z pociągu w Przemyślu długo milczał, a na jego twarzy malowały się widoczne zatroskanie i nostalgia.

Polski prezydent powrócił z Ukrainy

W programie środowej wizyty w Ukrainie znalazły się m.in. odwiedziny w najbardziej dotkniętych wojną miejscowościach wokół Kijowa , gdzie doszło do masowych zbrodni na miejscowej ludności. Jak relacjonował dziennikarzom polski prezydent, największe wrażenie zrobiła na nim zwłaszcza Borodzianka w obwodzie kijowskim, którą Rosjanie zrównali z ziemią, próbując podbić niezdobytą jak do tej pory stolicę Ukrainy.

- Nie ma żadnych wątpliwości, kiedy jest się w Kijowie, kiedy patrzy się na ulice, że (miasto) było gotowe bronić się do samego końca - powiedział Andrzej Duda.

Dodał także, że po rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i ukraińskimi żołnierzami, ma nieodparte wrażenie, że ich determinacja do obrony ojczyzny jest niesamowita, co każe wierzyć, że będą walczyć do samego końca. - Ten duch jest wspierany wściekłością i taką zwykłą, ludzką, męską złością na oprawców, bo inaczej tego nazwać nie można. Jeżeli mordowani są ludzie, jeżeli zabija się dzieci, jeżeli mordowane i gwałcone są kobiety i widzi się te zbombardowane budynki, w których powinni mieszkać ludzie - zaznaczał.

Duda: "Rosjanie prowadzą wojnę totalną"

Jednym z trudniejszych punktów rozmów z władzami Ukrainy okazał się z pewnością moment, w którym zagranicznej delegacji prezydentów pokazano dramatyczne filmy i zdjęcia dokumentujące rosyjskie zbrodnie. - Pokazywano nam obrazy, które odkryto po wycofaniu Rosjan. Rosjanie prowadzą wojnę totalną - przyznał Duda, mówiąc, że to wojna nie tylko z armią, ale także kobietami i dziećmi.

Polski prezydent, po tym, co zobaczył, jest przekonany, że sprawców i inspiratorów owych zbrodni należy sprawiedliwie osądzić i skazać. Jak stwierdził, nie ma żadnych wątpliwości, że rosyjscy żołnierze otrzymali bezwzględne rozkazy od swoich mocodawców z Kremla. Na koniec po raz kolejny podkreślił też, że wierzy głęboko, iż Ukraina "zwycięży, że pozostanie wolnym, suwerennym krajem, naszym sąsiadem".

Prezydenci Litwy, Łotwy, Polski i Estonii spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim

W środę 13 kwietnia prezydent Andrzej Duda udał się niespodziewanie na Ukrainę, gdzie doszło do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim. W delegacji brali udział także prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii, zabrakło zaś przywódcy Niemiec, który nie jest mile widziany w Kijowie z uwagi na swoje pobłażliwe jak do tej pory podejście do władz Rosji.

- To, co robią Rosjanie, to nie jest wojna, to jest terroryzm, okrucieństwo i bandytyzm. To złamanie reguł prawa wojennego. Dla tych, którzy te reguły łamią, nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej - mówił polski przywódca w stolicy Ukrainy.

Z kolei Wołodymyr Zełenski dziękował za wsparcie, jakie Polska, Litwa, Łotwa i Estonia okazały do tej pory Ukrainie i uchodźcom oraz twarde opowiadanie się za zaostrzaniem sankcji . Podczas konferencji prasowej padły również istotne słowa o przyjaźni, jaka łączy wszystkie kraje i nadziei na zwycięstwo z okupantem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Sekretarz PiS rozwiał wszelkie wątpliwości. Zdradził, co się dzieje ze zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego
Czytaj więcej >

Polityka

Donald Tusk w Sosnowcu. Mężczyzna krzyczał i w końcu dostał mikrofon, wtedy się zaczęło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk zapowiedział "babciowe". Aż 1500 zł miesięcznie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk opublikował nowy film i rozpętał potężną burzę. Politycy PiS podnieśli lament
Czytaj więcej >

Polityka

"Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?
Czytaj więcej >

Polityka

Politycy i reklamy na Facebooku. Premier inwestuje w autopromocję równowartość swojej pensji
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]