Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Porwał i zabił 11-letniego Sebastiana. Wydało się, jak go traktują w więzieniu
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.05.2023 16:48

Porwał i zabił 11-letniego Sebastiana. Wydało się, jak go traktują w więzieniu

Skazany Tomasz M.
Śląska Policja

Tomasz M., optyk z Sosnowca, który został skazany na dożywocie, korzysta w więzieniu ze szczególnej ochrony. Mężczyzna, który 2 lata temu uprowadził i zamordował 11-letniego Sebastiana z Katowic, dąży do skrócenia swojego wyroku. W toku śledztwa ujawniono, że M. dopuścił się również seksualnego wykorzystywania dwójki innych dzieci.

Pedofil i morderca chce ubiegać się o warunkowe zwolnienie

W lutym br. Sąd Okręgowy w Sosnowcu skazał Tomasza M. na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może on starać się o warunkowe zwolnienie po upływie 25 lat od rozpoczęcia odsiadki. Skazaniec, będący zarówno mordercą, jak i pedofilem, nie chce spędzać całego życia za kratami. W jego imieniu adwokat złożył apelację, która zostanie rozpatrzona przez Sąd Apelacyjny w Katowicach.

- Nie ma jeszcze terminu rozprawy. Na razie sąd przedłużył mu areszt o kolejne pół roku, a na 3 najbliższe miesiące przedłużył mu szczególną ochronę - powiedział sędzia Robert Kirejew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Skazany jest objęty szczególną ochroną

Szczególna ochrona obejmuje częstsze wizytacje w celi, całodobowy monitoring skazanego oraz zapewnienie bezpieczeństwa przed ewentualnymi szkodami. Istnieje również możliwość oddzielenia więźnia od innych osadzonych. W bezpośredniej bliskości szczególnie chronionego skazańca nie mogą przebywać agresywni więźniowie. W związku z tym oprawca 11-letniego Sebastiana cieszy się za kratami uprzywilejowanymi warunkami.

Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy Faktu, Tomasz M. został umieszczony w Zakładzie Karnym w Herbach. Nie przebywa sam w swojej celi, jednak to, z kim ją dzieli, jest poufną informacją.

Prokuratura chce zaostrzenia kary dla więźnia

Od wyroku dożywotniego pozbawienia wolności odwołała się też prokuratura, która chce specjalnego obostrzenia kary dla Tomasza M. - Mamy tutaj do czynienia ze sprawcą szczególnie niebezpiecznym. Aby uchronić społeczeństwo przed nim, wystąpiliśmy z apelacją o zaostrzenie wyroku. Chcemy by o "warunek" mógł ubiegać się dopiero po odbyciu kary 50 lat więzienia - powiedział prok. Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Śledczy chcą też, by sąd podwyższył karę za poszczególne czyny pedofilskie z 5 do 10 lat więzienia, co nie wpływa na wyrok łączny, tj. dożywocia. Sąd Apelacyjny w Katowicach niebawem wyznaczy termin posiedzenia w tej sprawie.

Źródło: Fakt