Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważna deklaracja ministra w sprawie 14. emerytury. Chodzi o termin wypłaty świadczenia
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 23.05.2023 14:12

Ważna deklaracja ministra w sprawie 14. emerytury. Chodzi o termin wypłaty świadczenia

pieniądze
Iberion

To już pewne. W tym roku na konta milionów emerytów w Polsce także wpłynie 14. emerytura. Ponadto zgodnie z obietnicami rządzących, dodatkowe świadczenie ma wejść w poczet stałych, corocznych przelewów. Kiedy jednak polscy seniorzy mogą spodziewać się pieniędzy na koncie? Wątpliwości rozwiewa wiceminister finansów Artur Soboń.

Korzystny rok dla seniorów

Polscy seniorzy bieżący rok mogą zaliczyć do udanych. Najpierw w marcu emeryci i renciści mogli się cieszyć ze świadczeń podwyższonych o 14,8 procent, w ramach waloryzacji. - Na przykład osoby, których świadczenie wynosiło 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł - komentowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Niedługo potem, na konta polskich seniorów trafiła tzw. “trzynastka”. W ramach 13. emerytury, najwięcej, tj. 1445,48 zł netto, otrzymały osoby z emeryturą nie wyższą niż 819 zł netto. To jednak nie koniec dobrych wieści.

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Kiedy wypłata "czternastek"?

Już na jesieni tego roku, polscy emeryci i renciści będą mogli liczyć na jeszcze jedno dodatkowe świadczenie. Chodzi oczywiście o 14. emeryturę. Kilkanaście dni temu rząd przyjął projekt ustawy o kolejnym dodatkowym świadczeniu rocznym dla emerytów i rencistów. Jest to regulacja, która wprowadza wypłatę tak zwanej „czternastki” na stałe. Tym samym seniorzy będą mogli co roku liczyć na bonusowy przelew.

Kiedy jednak pieniądze wpłyną na konto w przypadku bieżącego roku? Wątpliwości na antenie Radia Lublin rozwiał wiceminister finansów, Artur Soboń. - W tym roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu - poinformował polityk.

Tym samym “czternastka” trafi do Polaków jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. - W kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - dodawał Soboń.

 

14. będzie opodatkowana

Popularne świadczenie ma być jednak opodatkowane. Seniorzy będą musieli płacić zarówno zaliczkę na podatek, jak i 9 proc. składkę zdrowotną. - “Czternastka” może być zmniejszona w przypadku osób ze świadczeniem głównym wyższym niż minimalne - poinformowała niedawno prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. - W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę - doawała.

 - Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł. Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało – mówiła w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes ZUS.

Źródło: Goniec.pl/ Radio Lublin