Goniec.pl

Screen Facebook/Управління СБ України у Волинській області

Poruszający apel matki rosyjskiego żołnierza. Wzywa go do porzucenia broni

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Biuro Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie wołyńskim udostępniło na Facebooku nagranie, na którym matka wzywa rosyjskiego żołnierza z Ukrainy do złożenia broni. Wojskowy pochodzi ze wschodu kraju, ale walczy po stronie Rosji. Kobieta łamiącym się głosem błaga syna, aby wrócił do rodziny.

Wojna w Ukrainie trwa już prawie dwa miesiące. SBU regularnie publikuje materiały wideo, a także nagrania z przechwyconych rozmów rosyjskich żołnierzy, o czym pisaliśmy w tym artykule.

"Synu, wróć na Ukrainę". Matka apeluje do wojskowego

Na nagraniu opublikowanym przez wołyński oddział SBU kobieta wskazuje, że jej syn wyjechał do rodziny w Rosji w 2012 r. Pięć lat później skończył szkołę wojskową w Omsku i zaczął służyć w rosyjskiej armii.

Obecnie wojskowy pochodzący z obwodu wołyńskiego służy w rosyjskiej jednostce w wojnie w Ukrainie. Ostatni raz kontaktował się z rodziną w marcu, ale SBU wskazuje, że nie przyznał się, że walczy przeciwko swojej ojczyźnie.

Z ustaleń oficerów kontrwywiadu wynika, że żołnierz pochodzenia ukraińskiego walczy obecnie w kierunku chersońskim w ramach kolejnego etapu inwazji , który koncentruje się na wschodnich regionach Ukrainy.

Teraz matka wystosowała do niego specjalny apel.- Synu, wróć na Ukrainę. Przecież wiesz, jacy spokojni i pracowici ludzie zamieszkują nasz kraj - prosi kobieta.

Poruszonym głosem przypomina mu, że to w Ukrainie żyje cała jego rodzina i są pochowani ojciec i dziadkowie. - Tutaj jest twój dom. Błagam, złóż broń i wróć w rodzinne strony, gdzie wszyscy na ciebie czekają - przekonuje w materiale wideo.

Matka apeluje do innych kobiet. Domaga się ujawnienia prawdy

Ukraiński kontrwywiad przedstawiła również prośbę kobiety do innych matek, których synowie walczą po stronie Rosjan. - Wzywajcie ich do domu, powiedzcie im prawdę [o tej wojnie - przyp. red.] - apeluje.

- Niech złożą broń i wrócą do domu. Może w ten sposób uda się ocalić im życie - dodała. Z oficjalnych statystyk Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika bowiem, że od początku wojny w Ukrainie Rosjanie stracili już około 21 tys. osób.

Tymczasem ofensywa we wschodniej Ukrainie przybiera na sile. Ambasada Ukrainy w Polsce potwierdza, że Rosjanie nadal bombardują zakład Azowstal w Mariupolu. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wstrzymanie nalotów na ten obiekt. "Tyle warte były jego słowa", czytamy we wpisie, który na Twitterze opublikował Olexander Scherba, były ambasador Ukrainy w Austrii.

W odpowiedzi na wzmożone ataki sił rosyjskich Joe Biden podjął decyzję o wysłaniu kolejnego wsparcia wojskowego walczącej Ukrainie. Pakiet zawierający m.in. broń artyleryjską jest warty 800 mln dolarów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje zasłużona wolontariuszka. "Kobieta o wielkim sercu"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon
Czytaj więcej >

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]