Goniec.pl
MAXIM GUCHEK/AFP/East News

MAXIM GUCHEK/AFP/East News

Łukaszenka "boi się utraty władzy". Wzmocnił ochronę osobistą

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Na Białorusi z dnia na dzień rośnie liczba zatrzymanych. Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, a obecnie opozycjonista, tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską, że ma to związek z faktem, że Aleksandr Łukaszenka obawia się utraty władzy. Ekspert wskazał, że przywódca zwiększył ochronę o 30 procent, ponieważ boi się, że jego helikopter może zostać zestrzelony.

Tymczasem Aleksandr Łukaszenka nadal nie spełnił najważniejszej prośby Kremla - nie wysłał białoruskich wojsk do Ukrainy. O tym, co społeczeństwo uważa o przystąpieniu do inwazji po stronie Rosji pisaliśmy w tym artykule.

AFP/EAST NEWS

Rosja odrzuciła propozycję ONZ ws rozejmu. Ukraiński ambasador nie gryzł się w język, "moskiewski fuhrer"

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymani nie tylko lekarze. Ponad tysiąc więźniów politycznych

W ostatnich dniach do mediów przedostały się informacje o kolejnych zatrzymaniach na Białorusi. Wśród pojmanych ma być m.in. osobisty lekarz Aleksandra Łukaszenki. Jako oficjalny powód zatrzymania podano korupcję, co jednak nie przekonuje komentatorów.

Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, a obecnie opozycjonista, tłumaczył, że to już kolejny raz, kiedy władza próbuje wywierać presję na lekarzy. Z jego informacji wynika, że wielu medyków musiało opuścić kraj, a niektórzy znaleźli zatrudnienie w Polsce. - Takie działania mają nieformalną nazwę "sprawa lekarzy" - wskazał.

Jednak nie tylko medycy znaleźli się na celowniku reżimu Aleksandra Łukaszenki. Paweł Łatuszka stwierdził, że "w ostatnich dniach odnotowujemy renesans represji na środowiska białoruskie". - Trwa wojna w Ukrainie, a Łukaszenka wykorzystuje sytuację, żeby zwiększyć represje - ocenił.

Na potwierdzenie przedstawił wyliczenia. Tylko w środę zatrzymano aż 17 działaczy. - Łącznie na Białorusi mamy już 1135 więźniów politycznych - wyliczał.

Nerwowe ruchy w obawie przed utratą władzy. Kto chce obalić Łukaszenkę?

Opozycjonista nie ma wątpliwości, jakie są powody kolejnych zatrzymań. - Łukaszenka się boi, że niektórzy generałowie mogą myśleć o jego obaleniu - przekonywał. Wspomniał, że ubiegłym roku przywódca podpisał dekret, który wskazuje, że na wypadek śmierci władzę na Białorusi ma przejąć Rada Bezpieczeństwa.

Paweł Łatuszka przekonywał, że w gronie osób, które mogą obalić Aleksandra Łukaszenkę jest gen. Aleksandr Wolfowicz. To sekretarz Rady Bezpieczeństwa, a nieformalnie generał rosyjski. - Może być agentem wpływu Kremla - stwierdził opozycjonista.

Druga osoba, która może usunąć Aleksandra Łukaszenkę to Paweł Murawiejko, przyjaciel Wolfowicza. - Podjął walkę z białoruską opozycją demokratyczną. Mogą być współpracownikami - wskazał Paweł Łatuszka.

Putin Łukaszenka

Spotkanie Łukaszenka-Putin. "Zadania specjalnej operacji wojskowej zostaną zrealizowane"

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka boi się, że jego helikopter zostanie zestrzelony. Wzmocnił ochronę

Były ambasador przekonywał, że Aleksandr Łukaszenka tak bardzo boi się utraty władzy, że nakazał zwiększenie ochrony osobistej o 30 proc. Przywódca ma obawiać się, że jego helikopter zostanie zestrzelony.

- Dał polecenie, żeby podczas jego lotów towarzyszyły mu nawet dwa samoloty wojskowe. Mają być dla niego żywą tarczą, gdyby rakieta została wystrzelona z ziemi - stwierdził opozycjonista.

Dodatkowo Służby Bezpieczeństwa otrzymały polecenie, aby "oczyszczać terytorium, gdy leci" Aleksandr Łukaszenka. - Muszą zrobić wszystko, by na ziemi nie było ludzi - zaznaczył.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Dantejskie sceny na mszy w Lublinie. Ksiądz wygłosił wstrząsające kazanie, wszystkiego słuchały małe dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocna tragedia na DK11. Osobówka zmiażdżona przez ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stany Zjednoczone zareagowały na oskarżenia ws. Nord Stream. "To rosyjska dezinformacja"

Czytaj więcej >
Facebook/Ratownictwo Medyczne Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie: Wjechał prosto pod pociąg, w samochodzie nie był sam. Z pojazdu niewiele zostało

Czytaj więcej >
dolnoslaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Poszli na grzyby do lasu. Musiała interweniować policja, ważny apel do Polaków

Czytaj więcej >
Flickr/Kancelaria Premiera

Wiadomości

Chwila prawdy Mateusza Morawieckiego. Ma czas zaledwie do piątku, potem straci fotel premiera?

Czytaj więcej >