Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Matura geografia 2022. Co będzie na maturze z geografii? Czego nie będzie na maturze z geografii?

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Matura geografia 2022. Co będzie na maturze z geografii? Czego nie będzie na maturze z geografii? Te pytania spędzają sen z powiek wszystkim maturzystom, którzy zdecydowali się na przystąpienie do tego egzaminu. Warto przypomnieć sobie te tematy w ramach obowiązkowej powtórki przed maturą.

Matura z geografii jest furtką do przyszłości dla absolwentów szkół średnich, którzy łączą dorosłe życie z kierunkami biznesowymi i ekonomicznymi. By dostać się na wymarzony kierunek, trzeba wykazać się wiedzą, która przełoży się na świetne wyniki. Dobrym pomysłem jest również sprawdzanie, czy pojawiły się przecieki maturalne.

Matura geografia 2022. Co będzie na maturze z geografii? Przecieki maturalne geografia

Matura z geografii będzie opierać się na zagadnieniach, które pojawiają się w programie nauczania szkół średnich. Nie wystarczy wiedza teoretyczna - absolwenci szkół średnich, którzy przystępują do matury z geografii, muszą poradzić sobie z rozwiązywaniem zadań.

Maturzyści powinni wykazać się między innymi znajomością map oraz umiejętnością interpretacja skali, oraz legendy. Analizując mapy, należy zwrócić uwagę, z jakimi krajami sąsiaduje dane państwo i jakie jest ukształtowanie terenu w danym obszarze.

Z dużym prawdopodobieństwem maturzyści mogą zostać zapytani o pasma górskie i zbiorniki wodne. Mimo że do egzaminu pozostało niewiele czasu, warto zaopatrzyć się w repetytorium, które pomoże szybko podsumować nabytą w trakcie nauki wiedzę.

Na maturze z geografii pojawią się też zagadnienia związane z kształtem, ruchami Ziemi oraz ich następstwami, klimatem, środowiskiem przyrodniczym Polski, ludnością, geografią gospodarczą i zróżnicowaniem gospodarczym świata.

Matura geografia 2022. Czego nie będzie na maturze z geografii? Przecieki maturalne geografia

Matura z geografii - jak wskazuje MEN na oficjalnej stronie internetowej - będzie odbywała się na takich samych zasadach, jak rok wcześniej. Oznacza to, że na maturze z geografii nie będzie niektórych treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnień, które były trudne do omówienia podczas nauki zdalnej

Chodzi szczególnie o część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmian dotyczących funkcji obszarów wiejskich na świecie oraz zróżnicowania językowego ludności świata.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]