Goniec.pl
Władimir Putin

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Porażka Rosji. Amerykański wywiad pomógł Ukraińcom zatopić krążownik Moskwa

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić w kwietniu rosyjski krążownik Moskwa, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej – podały stacje NBC i CNN oraz dziennik "New York Times", powołując się na anonimowe amerykańskie źródła rządowe.

Źródła nie są zgodne co do konkretnej roli, jaką amerykański wywiad odegrał w ataku na krążownik Moskwa. Część rozmówców twierdzi, że Amerykanie potwierdzili jedynie cel zidentyfikowany wcześniej przez Ukraińców, ale według innych dane wywiadowcze z USA były kluczowe w jego namierzeniu – pisze „NYT”.

wybuch

Potężny wybuch na południu Polski. Jest wielu rannych, jedna osoba zginęła, na miejscu służby i helikopter

CZYTAJ DALEJ

Nie jest jasne, czy władze USA wiedziały, że Ukraina zamierza zaatakować okręt; nie brały też udziału w podejmowaniu decyzji o uderzeniu - twierdzą źródła.

Ogromny cios dla Rosji

Krążownik "Moskwa" zatonął w połowie kwietnia na Morzu Czarnym po uderzeniu dwiema ukraińskimi rakietami manewrującymi Neptun. Zdaniem ekspertów to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, nie tylko pod względem militarnym, ale również wizerunkowym.

„NYT” podaje, że była to największa strata poniesiona przez jakąkolwiek marynarkę wojenną świata od 40 lat, a zdaniem NBC krążownik "Moskwa" była największym rosyjskim okrętem zatopionym w walce od II wojny światowej. Według źródeł zginęło też wielu rosyjskich marynarzy, ale nie podają konkretnej liczby.

"Ukraina sama łączy informacje"

Zdaniem amerykańskich mediów, USA zwiększyły ilość przekazywanych Ukrainie informacji wywiadowczych, ale Waszyngton niczego nie potwierdza, nie chcąc prowokować Moskwy do zaostrzenia konfliktu.

Według CNN władze USA odmawiają jak dotąd przekazywania informacji o celach wewnątrz Rosji. Dzielą się z Kijowem danymi na temat ruchów wojsk rosyjskich na Ukrainie, ale nie podają lokalizacji konkretnych dowódców wojskowych – powiedziały źródła tej stacji.

"Nie przekazujemy danych wywiadowczych na temat lokalizacji wysokiej rangi dowódców wojskowych na polu bitwy i nie bierzemy udziału w decyzjach o namierzaniu podejmowanych przez ukraińskie wojsko (…). Ukraina łączy informacje od nas i innych partnerów z danymi, które sama gromadzi na polu bitwy, a następnie podejmuje własne decyzje i własne działania' – oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Wcześniej "NYT" informował, również powołując się na anonimowe źródła rządowe, że dane wywiadowcze z USA pomagały Ukraińcom namierzać i zabijać rosyjskich generałów. Po publikacji artykułu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson podkreśliła w oświadczeniu, że dane nie są przekazywane "z zamiarem zabijania rosyjskich generałów".

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin przeprosił premiera Izraela za słowa Ławrowa. Ogromne zaskoczenie

  • Ukraiński kontrwywiad: Rosja planuje zaatakować Mołdawię. Podano możliwy termin

  • Matura 2022. Odpowiedzi z matury z matematyki. Sprawdź, czy zdałeś i na ile punktów

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >