Goniec.pl > Wiadomości > Politycy PiS zdemaskowani? Nie wszyscy zaszczepili się przeciwko COVID-19
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.01.2022 10:04

Politycy PiS zdemaskowani? Nie wszyscy zaszczepili się przeciwko COVID-19

PiS
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mimo iż politycy Prawa i Sprawiedliwości głośno nawołują do szczepień, niektórzy z nich nadal nie przyjęli preparatu przeciwko koronawirusowi, w tym ważne osoby z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Z drugiej zaś strony w bazie zaszczepionych figurują postacie, które publicznie sprzeciwają się szczepieniom, takie jak małopolska kurator Barbara Nowak czy poseł Artur Dziambor.

Jedyną skuteczną metodą walki z kornawirusem, jaka jest nam dotąd znana, są szczepienia. Niestety, w Polsce wciąż mało osób zdecydowało się na przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19.

Odsetek zaszczepionych wynosi niespełna 58% i pozostawia wiele do życzenia, dlatego rząd ponawia apele do Polaków, pokazując statystyki, z ktorych wynika, że zaszczepieni są w znacznej mierze chronieni przed ciężkim przebiegiem chroby i śmiercią. Sposobem na przekonanie do szczepień miały być świadectwa m.in. znanych osób i polityków, takich jak Andrzej Duda czy minister Adam Niedzielski, którzy przyjęli wszystkie trzy dawki na oczach całej Polski. Jak się jednak okazuje, również i w rządowych szeregach nie brak antyszczepionkowców, których zdemaskowali dziennikarze Onetu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Żelazna dyscyplina wśród ministrów

Szczepienia wciąż budzą wiele kontrowersji i dzielą społeczeństwo. Partia rządząca nadal nie zdecydowała się nawet na wprowadzenie obowiązku okazywania paszportów covidowych, najpewniej głównie z obawy przed utratą poparcia antyszczepionkowych posłów i znacznej części elektoratu.

I choć oficjalnie PiS nawołuje do szczepienia się, nie wszyscy politycy ugrupowania rządzącego sami zdecydowali się na ten krok. Na pochwałę zasługują wszyscy ministrowie, którzy rzeczywiście przyjęli preparat przeciwko Covid-19, a także urzędnicy w Kancelarii Prezydenta oraz marszałek Elżbieta Witek i wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Gorzej przedstawia się sytuacja z wyszczepieniem wiceministrów. Jak donosi Onet, jednym z niepokornych jest na przykład wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski. Dziennikarze próbowali zapytać, skąd taka decyzja, jednak biuro prasowe Ministerstwa Finansów odmówiło odpowiedzi zasłaniając się RODO. Jak sprawdzono, w bazie zaszczepionych jeszcze 18 stycznia nie było także innego członka rządu, Jacka Żalka.

Prezes PiS i małopolska kurator wśród zaszczepionych

Co zaskakuje, również wśród osób pozostających w bliskim otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego nie wszyscy są zaszczepieni. Z pewnością preparat przyjęli prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego zastępcy - Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Mateusz Morawiecki.

W bazie zaszczepionych co prawda nie figuruje Beata Szydło, jednak europosłanka legitymuje się belgijskim certyfikatem. - Szczepiłam się w Parlamencie Europejskim, dlatego nie ma mnie w polskiej bazie. Swoją drogą uważam, że ten system trzeba ujednolicić w UE - przekazała Onetowi.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Nieufni wobec szczepień są zaś Antoni Macierewicz i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Oboje nie chcieli udzielić odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Najciekawsze jednak, że w gronie zaszczepionych znajduje się małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Ta sama, która jeszcze niedawno mówiła, że szczepienia dla nauczycieli nie powinny być obowiązkowe, a preparaty przeciwko COVID-19 nazywała eksperymentami.

Konfederacja a szczepienia

Konfederacja to jedno z ugrupowań, które zbija polityczny kapitał na głoszeniu antyszczepionkowych haseł. Posłowie tej formacji występowali nawet na proteście przecwiników szczepień pod Sejmem, stojąc pod banerem ze skandalicznym napisem "Szczepienie czyni wolnym", które nawiązywało do nazistowskiego hasła z obozów koncentracyjnych.

Jednakże z dala od medialnego szumu, parlamentarzyści Konfederacji zdają się mieć już nieco inne poglądy. Trzech z jedenastu przedstawicieli partii jest zaszczepionych. Są to Artur Dziambor, Michał Urbaniak i Konrad Berkowicz.

- Skalkulowałem sobie, że będę się spotykał z dużą liczbą ludzi i lepiej się zaszczepić, ale nikogo nie będę do tego zmuszał. Nie wciskajmy tego ludziom na siłę - mówił w październiku Urbaniak na antenie Radia ZET.

Kurski unika szczepień?

Onet zwraca także uwagę, że wielkim nieobecnym w bazie szczepień jest prezes TVP Jacek Kurski, który ma bogatą historię covidową. W połowie grudnia na portalu ukazał się artykuł informujący, że Kurski dwa razy uzyskał dodatni wynik testu PCR.

Sam test prezes TVP wykonał, by móc polecieć do Francji bez certyfikatu szczepionkowego. Były polityk planował bowiem podróż na finał dziecięcej Eurowizji. Niestety, do momentu opublikowania artykułu na łamach Onetu, zainteresowany nie odniósł się do rewelacji na temat swojego statusu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Onet