Goniec.pl
PiS

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Politycy PiS zdemaskowani? Nie wszyscy zaszczepili się przeciwko COVID-19

26 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Mimo iż politycy Prawa i Sprawiedliwości głośno nawołują do szczepień, niektórzy z nich nadal nie przyjęli preparatu przeciwko koronawirusowi, w tym ważne osoby z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Z drugiej zaś strony w bazie zaszczepionych figurują postacie, które publicznie sprzeciwają się szczepieniom, takie jak małopolska kurator Barbara Nowak czy poseł Artur Dziambor.

Frankomat - poznaj nowe narzędzie dla Frankowiczów, dzięki któremu dowiesz się o jaką kwotę możesz walczyć!

Jedyną skuteczną metodą walki z kornawirusem, jaka jest nam dotąd znana, są szczepienia. Niestety, w Polsce wciąż mało osób zdecydowało się na przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19.

donald tusk kasia tusk tvp

Donald Tusk i Kasia Tusk na celowniku TVP. "Wiadomości" zbadały ich finanse

CZYTAJ DALEJ

Odsetek zaszczepionych wynosi niespełna 58% i pozostawia wiele do życzenia, dlatego rząd ponawia apele do Polaków, pokazując statystyki, z ktorych wynika, że zaszczepieni są w znacznej mierze chronieni przed ciężkim przebiegiem chroby i śmiercią. Sposobem na przekonanie do szczepień miały być świadectwa m.in. znanych osób i polityków, takich jak Andrzej Duda czy minister Adam Niedzielski, którzy przyjęli wszystkie trzy dawki na oczach całej Polski. Jak się jednak okazuje, również i w rządowych szeregach nie brak antyszczepionkowców, których zdemaskowali dziennikarze Onetu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Żelazna dyscyplina wśród ministrów

Szczepienia wciąż budzą wiele kontrowersji i dzielą społeczeństwo. Partia rządząca nadal nie zdecydowała się nawet na wprowadzenie obowiązku okazywania paszportów covidowych, najpewniej głównie z obawy przed utratą poparcia antyszczepionkowych posłów i znacznej części elektoratu.

I choć oficjalnie PiS nawołuje do szczepienia się, nie wszyscy politycy ugrupowania rządzącego sami zdecydowali się na ten krok. Na pochwałę zasługują wszyscy ministrowie, którzy rzeczywiście przyjęli preparat przeciwko Covid-19, a także urzędnicy w Kancelarii Prezydenta oraz marszałek Elżbieta Witek i wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Gorzej przedstawia się sytuacja z wyszczepieniem wiceministrów. Jak donosi Onet, jednym z niepokornych jest na przykład wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski. Dziennikarze próbowali zapytać, skąd taka decyzja, jednak biuro prasowe Ministerstwa Finansów odmówiło odpowiedzi zasłaniając się RODO. Jak sprawdzono, w bazie zaszczepionych jeszcze 18 stycznia nie było także innego członka rządu, Jacka Żalka.

Prezes PiS i małopolska kurator wśród zaszczepionych

Co zaskakuje, również wśród osób pozostających w bliskim otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego nie wszyscy są zaszczepieni. Z pewnością preparat przyjęli prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego zastępcy - Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Mateusz Morawiecki.

W bazie zaszczepionych co prawda nie figuruje Beata Szydło, jednak europosłanka legitymuje się belgijskim certyfikatem. - Szczepiłam się w Parlamencie Europejskim, dlatego nie ma mnie w polskiej bazie. Swoją drogą uważam, że ten system trzeba ujednolicić w UE - przekazała Onetowi.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Nieufni wobec szczepień są zaś Antoni Macierewicz i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Oboje nie chcieli udzielić odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Najciekawsze jednak, że w gronie zaszczepionych znajduje się małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Ta sama, która jeszcze niedawno mówiła, że szczepienia dla nauczycieli nie powinny być obowiązkowe, a preparaty przeciwko COVID-19 nazywała eksperymentami.

Konfederacja a szczepienia

Konfederacja to jedno z ugrupowań, które zbija polityczny kapitał na głoszeniu antyszczepionkowych haseł. Posłowie tej formacji występowali nawet na proteście przecwiników szczepień pod Sejmem, stojąc pod banerem ze skandalicznym napisem "Szczepienie czyni wolnym", które nawiązywało do nazistowskiego hasła z obozów koncentracyjnych.

Jednakże z dala od medialnego szumu, parlamentarzyści Konfederacji zdają się mieć już nieco inne poglądy. Trzech z jedenastu przedstawicieli partii jest zaszczepionych. Są to Artur Dziambor, Michał Urbaniak i Konrad Berkowicz.

- Skalkulowałem sobie, że będę się spotykał z dużą liczbą ludzi i lepiej się zaszczepić, ale nikogo nie będę do tego zmuszał. Nie wciskajmy tego ludziom na siłę - mówił w październiku Urbaniak na antenie Radia ZET.

Kurski unika szczepień?

Onet zwraca także uwagę, że wielkim nieobecnym w bazie szczepień jest prezes TVP Jacek Kurski, który ma bogatą historię covidową. W połowie grudnia na portalu ukazał się artykuł informujący, że Kurski dwa razy uzyskał dodatni wynik testu PCR.

Sam test prezes TVP wykonał, by móc polecieć do Francji bez certyfikatu szczepionkowego. Były polityk planował bowiem podróż na finał dziecięcej Eurowizji. Niestety, do momentu opublikowania artykułu na łamach Onetu, zainteresowany nie odniósł się do rewelacji na temat swojego statusu.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, w tle duże pieniądze i pomówienie

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Zasądzono ogromne zadośćuczynienie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >