Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Policja przekazała alarmujące dane. W czasie wakacji utonęło już 131 osób
Irmina Jach
Irmina Jach 23.07.2022 09:06

Policja przekazała alarmujące dane. W czasie wakacji utonęło już 131 osób

policja
MonicaVolpin/Pixabay

Wakacje to czas wypoczynku, dobrej pogody, rodzinnych wyjazdów, ale także okres, w którym ryzyko śmiertelnego wypadku jest wyjątkowo wysokie. Policja poinformowała, że od początku czerwca w Polsce życie na skutek utonięcia straciło już 131 osób.

Upały sprawiają, że wypoczynek nad wodą staje się atrakcyjny dla dużej grupy Polaków. Plażowicze nierzadko sięgają po butelkę zimnego napoju alkoholowego, wskakują do wody rozgrzani lub spuszczają z oczu dzieci. Wszystko to może skończyć się dramatem.

Policja poinformowała o 131 ofiarach śmiertelnych

Statystyki policyjne, jak każdego roku, pokazują, że skala tragedii jest naprawdę duża. Tylko w bieżącym tygodniu życie w zbiornikach wodnych straciły 22 osoby. Łącznie ofiar jest znacznie więcej. W czerwcu zmarły 44 osoby, a w lipcu - już 87 osób.

- Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi - oceniają policjanci.

Funkcjonariusze nieustannie przypominają również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić urlopowiczów przed śmiercią lub fatalnym w skutkach wypadkiem. Warto stosować się do porad specjalistów.

  • Policjanci przypominają, by zażywać kąpieli tylko w miejscach oznakowanych, nad którymi czuwa ratownik. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych i na "dzikich kąpieliskach".

  • Nie powinno pływać się w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza oraz w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub w których występują zawirowania wody, lub zimne prądy. Niewskazane jest również przebywanie w zbiornikach wodnych podczas burzy, mgły, po zachodzie słońca oraz gdy wieje porywisty wiatr.

  • Wchodzenie do wody tuż po opalaniu, może skutkować niebezpiecznym wstrząsem termicznym. Policjanci ostrzegają również przed skakaniem do wody w miejscach nieznanych. Absolutnie zabronione jest skakanie "na główkę".

  • Nigdy nie powinno się pływać po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, na czczo i bezpośrednio po spożyciu posiłku. W przypadku złego samopoczucia należy natychmiast opuścić zbiornik wodny.

  • Nie warto przeceniać swoich umiejętności pływackich, nawet jeśli mamy w zanadrzu dmuchany materac. Wypływanie daleko w głąb zbiornika może skończyć się tragicznie.

  • Dzieci powinny mieć założone dmuchane rękawki. Mogą bawić się w wodzie tylko pod opieką osoby dorosłej.

  • Również dorośli muszą pamiętać o kapoku, jeśli wybierają się na rejs łodzią lub kajakiem. Warto poinformować znajomych, gdzie się wybieramy i przed wypłynięciem sprawdzić prognozę pogody na najbliższe godziny.

- Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych - piszą policjanci na oficjalnej stronie internetowej.

Statystyki utonięć
Polska Policja

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl