Goniec.pl
MonicaVolpin/Pixabay

MonicaVolpin/Pixabay

Policja przekazała alarmujące dane. W czasie wakacji utonęło już 131 osób

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Wakacje to czas wypoczynku, dobrej pogody, rodzinnych wyjazdów, ale także okres, w którym ryzyko śmiertelnego wypadku jest wyjątkowo wysokie. Policja poinformowała, że od początku czerwca w Polsce życie na skutek utonięcia straciło już 131 osób.

Upały sprawiają, że wypoczynek nad wodą staje się atrakcyjny dla dużej grupy Polaków. Plażowicze nierzadko sięgają po butelkę zimnego napoju alkoholowego, wskakują do wody rozgrzani lub spuszczają z oczu dzieci. Wszystko to może skończyć się dramatem.

Dziewczynka zamknięta w aucie, nie reagowała na wołania. Uratował ją antyterrorysta

Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorysta

CZYTAJ DALEJ

Policja poinformowała o 131 ofiarach śmiertelnych

Statystyki policyjne, jak każdego roku, pokazują, że skala tragedii jest naprawdę duża. Tylko w bieżącym tygodniu życie w zbiornikach wodnych straciły 22 osoby. Łącznie ofiar jest znacznie więcej. W czerwcu zmarły 44 osoby, a w lipcu - już 87 osób.

- Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi - oceniają policjanci.

Funkcjonariusze nieustannie przypominają również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić urlopowiczów przed śmiercią lub fatalnym w skutkach wypadkiem. Warto stosować się do porad specjalistów.

  • Policjanci przypominają, by zażywać kąpieli tylko w miejscach oznakowanych, nad którymi czuwa ratownik. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych i na "dzikich kąpieliskach".

  • Nie powinno pływać się w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza oraz w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub w których występują zawirowania wody, lub zimne prądy. Niewskazane jest również przebywanie w zbiornikach wodnych podczas burzy, mgły, po zachodzie słońca oraz gdy wieje porywisty wiatr.

  • Wchodzenie do wody tuż po opalaniu, może skutkować niebezpiecznym wstrząsem termicznym. Policjanci ostrzegają również przed skakaniem do wody w miejscach nieznanych. Absolutnie zabronione jest skakanie "na główkę".

  • Nigdy nie powinno się pływać po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, na czczo i bezpośrednio po spożyciu posiłku. W przypadku złego samopoczucia należy natychmiast opuścić zbiornik wodny.

  • Nie warto przeceniać swoich umiejętności pływackich, nawet jeśli mamy w zanadrzu dmuchany materac. Wypływanie daleko w głąb zbiornika może skończyć się tragicznie.

  • Dzieci powinny mieć założone dmuchane rękawki. Mogą bawić się w wodzie tylko pod opieką osoby dorosłej.

  • Również dorośli muszą pamiętać o kapoku, jeśli wybierają się na rejs łodzią lub kajakiem. Warto poinformować znajomych, gdzie się wybieramy i przed wypłynięciem sprawdzić prognozę pogody na najbliższe godziny.

- Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych - piszą policjanci na oficjalnej stronie internetowej.

Statystyki utonięć

Polska Policja

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorysta

  • Limity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabraknie

  • Pożar ścierniska przeniósł się na zboże. Strażacy na pomoc wezwali samoloty

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >