Goniec.pl
Dziewczynka zamknięta w aucie, nie reagowała na wołania. Uratował ją antyterrorysta

fot. Małopolska Policja

Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorysta

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

W Krakowie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Antyterrorysta uratował dziecko zamknięte w samochodzie. Policjant po służbie widząc śpiącą 4-latkę, wiedział, że tragedia czai się za rogiem. Kiedy matka robiąca zakupy w sklepie z drugim dzieckiem nie reagowała na komunikaty, mężczyzna wybił szybę i wyciągnął dziewczynkę. Wcześniej dziecko nie reagowało na żadne próby nawiązania kontaktu.

Apele o niezostawianie dzieci i zwierząt w samochodzie w czasie nadal nie przynoszą efektów. Pod koniec czerwca zmarł 1,5-letni chłopczyk zostawiony w aucie bez opieki. W Krakowie mogło dojść do podobnej tragedii.

PiS skrytykowane na antenie TVP Info w programie "Minęła 20"

Adrian Klarenbach skrytykował PiS. Dziennikarz TVP będzie miał problemy?

CZYTAJ DALEJ

Upał, żar lejący się z nieba, piekące wręcz promienie słońca i... dziecko w szczelnie zamkniętym samochodzie. To nie tylko przepis na śmiertelny wypadek, ale również zdarzenie z krakowskiej Nowej Huty.

4-latka siedziała w foteliku i nie reagowała na żadne próby nawiązania kontaktu. Nie pomagało stukanie w szybę, czy okrzyki. W głowie świadków pojawił się najczarniejszy scenariusz.

Kraków: dziecko zamknięte w aucie, trzeba było wybić szybę

Wtorkowe popołudnie mogło zakończyć się w Krakowie tragicznie. - Na parkingu przed jednym ze sklepów w Nowej Hucie swój samochód zatrzymała młoda kobieta. 27-latka wyszła na „szybkie” zakupy, zabierając ze sobą roczne dziecko, natomiast śpiącą 4-letnią córeczkę pozostawiła w szczelnie zamkniętym pojeździe marki Toyota - podała Małopolska Policja.

Funkcjonariusze zastrzegli, że chociaż do zdarzenia doszło około godzin 18, to pogoda panująca tego dnia w Krakowie sprawiała, że nadal był upał, a słońce nie dawało chwili wytchnienia. 4-latka znalazła się śmiertelnej pułapce.

Przechodnie oraz pracownicy sklepu zaczęli gromadzić się wokół auta i próbować nawiązać kontakt z dzieckiem. Jednocześnie w budynku rozpoczęto nadawanie specjalnego komunikatu wzywającego rodziców lub opiekunów do stawienia się przy aucie. Nie przynosiło ono rezultatów.

Przypadkowo w sklepie przebywał policjant Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. Mężczyzna postanowił działać i zaangażował się w ratowanie zamkniętej w aucie dziewczynki. - Ponieważ poszukiwania bliskich dziecka nie przynosiły rezultatu, a 4-latka nadal nie reagowała na żadne nawoływania funkcjonariusz rozbił szybę w drzwiach pojazdu użyczonym przez innego świadka narzędziem. Następnie personel sklepu wydostał małą pasażerkę - czytamy w policyjnej relacji.

Matka była cudzoziemką 

Kiedy na miejsce dotarli dzielnicowi oraz pogotowie ze sklepy wybiegła matka dziewczynki. 27-letnia kobieta jest cudzoziemką i policja nie wyklucza, że matka nie rozumiała, że jest adresatką emitowanych komunikatów.

Czy zabraknie cukru w polskich sklepach?

Limity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabraknie

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy zbadali dziewczynkę i wydali diagnozę, która wydawała się wręcz niemożliwa. 4-latka cudem nie ucierpiała. - Nie pozostawia jedna wątpliwości, że zaistniała sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca - zastrzega Małopolska Policja.

27-letnia matka dziewczynki zostawionej w samochodzie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności przed sądem. Lekkomyślność prowadziła wprost do tragicznego finału zakupów.

Policjanci apelują, ruszyły specjalne patrole

Przypadek i brak obojętności sprawiły, że 4-latka wróciła z rodziną do domu. Sprawy mogły potoczyć się jednak inaczej. - Przypominamy i przestrzegamy, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie pozostawiać nikogo, a tym bardziej dziecka, w nagrzanym, szczelnie zamkniętym i nasłonecznionym pojeździe. Przed nami upalne dni, a co za tym idzie bardzo wysokie temperatury, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów. Pamiętajmy, że zdrowie i życie ludzkie jest wartością nadrzędną i musimy reagować w każdej sytuacji, w której może być ono zagrożone - apeluje Małopolska Policja.

Policjanci z Konina w Wielkopolsce walcząc z nieodpowiedzialnością i lekkomyślnością wysiedli z klimatyzowanych radiowozów i przesiedli się na rowery. Jeżdżą nimi po parkingu przed centrami handlowymi i zaglądają do zaparkowanych aut.

- Od samego rana policjanci na rowerach kontrolują parkingi czy ktoś "przypadkiem" nie zostawił dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w samochodzie - czytamy.

Apele policji pozostają niezmienne. Prognoza pogody IMGW nie daje nadziei na odwrót upałów, więc zagrożenie związane z przegrzaniem organizmu pozostaje wyjątkowo realne.

Matka dziecka chorego na białaczkę pokazuje codzienność życia swojej rodziny

Siostra nie odstępowała go na krok, poruszające zdjęcie obiegło świat. Jak dziś wygląda życie tej rodziny?

Mama małego Becketta jest autorką zdjęcia, które w 2019 roku poruszyło cały świat. Kobieta pokazała życie swojej rodziny w czasie walki z białaczką jej zaledwie 4-letniego syna. Siostra chłopca była z nim i wspierała, go nawet w trudnych momentach. Dziecko wyzdrowiało, sprawdź, jak wygląda teraz. fot. Beckett Strong

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >