Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy masowo je wyprzedają. Ofert napływa z każdym tygodniem
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.05.2024 14:01

Polacy masowo je wyprzedają. Ofert napływa z każdym tygodniem

działka
fot. Pixabay/Hans

Wśród posiadaczy ogródków działkowych w Polsce w ostatnim czasie znacznie wzrósł trend na ich sprzedaż. Mimo że jeszcze kilka lat temu niemal każdy z obywateli marzył o działce, teraz ta tendencja zupełnie się odwróciła, a Polacy wyprzedają je na potęgę. Co jest tego powodem? 

Polacy masowo wyprzedają działki

Zgodnie z danymi Państwowego Instytutu Ekonomicznego, w I kwartale 2024 r. podaż działek rekreacyjnych na sprzedaż w ujęciu rocznym wzrosła w Polsce o 190 procent. Od początku roku niemal w każdy miesiącu przybywało ok. 500 nowych ofert sprzedaży. W kwietniu ta tendencja była jeszcze wyższa, a co tydzień pojawiało się ok. tysiąca nowych ogłoszeń. Dla porównania, w roku ubiegłym wskaźnik nie przekraczał 300 ofert. Co jest tego powodem?

Bez wątpienia ważnym czynnikiem, który sprzyjał jeszcze jakiś czas temu rynkowi i wzmożonemu zainteresowaniu kupców działek była pandemia. W tym okresie jedną z korzystniejszych opcji i możliwości, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, była własny ogród czy działka. Obecnie, gdy wirus jest w odwrocie, a bariery podróżowania po całym świecie zostały zniesione, Polacy decydują się w znacznym stopniu na sprzedaż działek.

Polacy nie płacą abonamentu RTV. Urzędy skarbowe wyślą pisma do tysięcy osób

Kiedy najlepiej sprzedać działkę? Teraz jest ten czas

Istotnym czynnikiem, który zachęca Polaków do sprzedaży działek, jest także ich rosnąca cena. W I kwartale 2024 r. za jeden metr kwadratowy wynosiła ona średnio 331 zł. W porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim jest to wzrost o ponad 1/3. Dodatkowo, w miesiącach zimowych ceny gruntów są zazwyczaj niższe, co oznacza, że idealny czas na sprzedaż działki po najbardziej atrakcyjnej cenie jest właśnie teraz.

ZOBACZ: Ceny paliw zaskoczą kierowców. Każdy odczuje tę zmianę w portfelu

Nie da się ukryć, że działki chętnie kupują mieszkańcy największych polskich miast, którzy pragną chwili oddechu i odpoczynku od wielkomiejskiej atmosfery. Tylko w Warszawie od początku roku pojawiło się około 300 nowych ofert.

Polacy uwielbiają spędzać czas wolny na działce

Aktualnie w Polsce istnieje prawie 5 tys. Rodzinnych Ogródków Działkowych, których łączna powierzchnia przekracza 40 tys. ha. Polacy uwielbiają spędzać urlopy, weekendy czy takie "narodowe" święta jak majówka właśnie na działkach, gdzie można rozpalić grilla, odpocząć w promieniach słońca czy spędzić czas z najbliższymi. Aktualnie szacuje się, że z ROD korzysta ok. 4 miliony ludzi, czyli niemal 10 proc. polskiego społeczeństwa. 

Źródło: kb.pl/Goniec