Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Podróżujesz z dzieckiem w ten sposób? Sporo ryzykujesz, możesz dostać drakoński mandat
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 24.05.2024 18:27

Podróżujesz z dzieckiem w ten sposób? Sporo ryzykujesz, możesz dostać drakoński mandat

dziecko samochód
Fot. Małopolska Policja (zdjęcie ilustracyjne)

Świeżo upieczeni rodzice są często prawdziwą skarbnicą wiedzy ma temat bezpieczeństwa swoich dzieci. Niestety z czasem zdarza im się jednak zapominać o podstawowych zasadach podróży z pociechą, zwłaszcza jeśli ta podrosła. Tymczasem przepisy mówią jasno – nawet nastolatek, jeśli nie osiągnął wymaganego wzrostu, musi być przewożony w foteliku. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi spory mandat i punkty karne.

Przewożenie dziecka w samochodzie – jakie są zasady?

Rodzice najczęściej decydują się na podróż ze swoimi pociechami samochodem. Im dziecko jest starsze, tym częściej pojawia się pytanie o to, czy potrzebny mu jest jeszcze fotelik, albo czy może one usiąść z przodu. Eksperci są w tej kwestii zgodni, takimi działaniami możemy narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo, a w najlepszym wypadku zapłacić spory mandat.

Wystarczyło kilka minut i ulice znalazły się pod wodą. Nawałnica nad polskim miastem

Od kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

Podstawową zasadą przy przewożeniu dziecka w samochodzie jest to, aby znajdowało się one w odpowiednim foteliku do czasu, aż nie będzie przekroczy 150 cm wzrostu. Dawniej ważnym wyznacznikiem była także waga. Co ciekawe, w przepisach nie istnieje granica wieku, do którego nasza pociecha musi korzystać z fotelika. Oznacza to, że nawet rodzice 17-latka mogliby mieć z tego tytułu problemy. 

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i ze względu na swoją masę ciała czy wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

ZOBACZ: Ważne zmiany w numerach PESEL. Zacznie się już od 1 czerwca

Czy dziecko może jechać z przodu samochodu?

Przyjęło się, że najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka w aucie jest środek tylnej kanapy za kierowcą i pasażerem. Większość fotelików ma obecnie możliwość ustawienia go zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Jak podkreślają specjaliści, druga z tych opcji cechuje się większym bezpieczeństwem.

Przepisy przewidują też warunki, które musi spełnić dziecko, aby móc jechać z przodu samochodu. Z racji, że każde z nich rozwija się w swoim tempie, ponownie przyjęto granice 150 cm wzrostu, do którego nasza pociecha musi podróżować w odpowiednim foteliku. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy otrzymać mandatu w wysokości 300 zł, a także od 5 do 15 punktów karnych.

 

Źródło: edziecko.pl