Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Oburzająca praktyka na targach. Podmieniają warzywo i liczą zyski
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.05.2024 13:32

Oburzająca praktyka na targach. Podmieniają warzywo i liczą zyski

stragan
Fot. Jakub Kaminski/East News

Długotrwała susza wywindowała w tym roku ceny warzyw i owoców. Jednym z bardziej drogocennych produktów stał się np. korzeń pietruszki, który w hurcie kosztuje prawdziwą fortunę. Ten fakt wykorzystują sprzedawcy, stosując nieuczciwe praktyki i oferując nam zupełnie inne, choć podobne wyglądem warzywo, liczący je po cenach właśnie pietruszki. Podpowiadamy zatem, jak nie dać się nabrać.

Ceny korzenia pietruszki biją rekordy

Choć w ostatnich dniach w końcu odnotowujemy w Polsce deszcze, prawda jest taka, że przedłużające się tygodnie bez opadów sprawiły, iż w całym kraju zapanowała dolegliwa susza. To z kolei, w połączeniu z nocnymi przymrozkami, negatywnie wpłynęło na uprawy warzyw i owoców. Eksperci szacują, że za większość z nich zapłacimy w tym roku o wiele więcej niż w latach ubiegłych.

To, że warzywa drożeją, widać m.in. na przykładzie popularnej pietruszki. “Fakt” przypomniał, że w 2023 r. za kilogram warzywa trzeba było zapłacić w hurcie 11 zł, podczas gdy teraz jest to o dwa razy więcej. Ceny pospolitej “jarzynki” dorównały cenom schabu wieprzowego i coraz więcej klientów musi głębiej sięgnąć do portfela. To z kolei postanowili wykorzystać sprzedawcy na bazarach. W jaki sposób?

Zapłacili krocie za wesele, goście zaczęli wychodzić po 15 minutach. "Wysłałbym im rachunek"

Na bazarkach można naciąć się na pasternak

Jak czytamy w prasie, na targach nie brakuje handlarzy, chcących zarobić na podwyżkach cen korzenia pietruszki. W tym celu sprzedają oni w zawrotnych cenach o wiele tańszy pasternak, który wyglądem łudząco przypomina pietruszkę. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić oba warzywa.

ZOBACZ: Masz kartę Moja Biedronka? W takiej sytuacji od razu ją zablokuj

Co istotne, ten oburzający trik wcale nie jest nowy, bo sięgano po niego już kilka lat temu. Wtedy także pietruszka była bardzo droga, więc zastępowano ją na straganach pasternakiem, nie informując o tym klientów.

Jak świadomie robić zakupy?

Aby mieć więc pewność, że do domu wracamy z pietruszką w koszyku, przyjrzyjmy się liściom warzywa. Te rosnące przy pasternaku są większe, pojedynczo pierzaste o ząbkowanych brzegach. Poza tym, pasternak ma delikatnie słodkawą woń.

Przypominamy także przy okazji, jak nie nabrać się na zagraniczne truskawki, sprzedawane jako “krajowe”. Polskie owoce są zwykle niewielkie i mają sztywną, mocno przytwierdzoną szypułkę. Ponadto, całe są czerwone, bez jaśniejszych wybarwień u góry i intensywnie pachną przy szypułce.

Źródło: Fakt