Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ci emeryci mogą szykować portfele. Fiskus wkrótce odda im pieniądze
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.03.2024 17:38

Ci emeryci mogą szykować portfele. Fiskus wkrótce odda im pieniądze

pieniądze
Fot. redakcja Goniec.pl

Na tak wspaniałe wieści wielu seniorów czekało od dawna. Najstarsi Polacy, którzy nie zwlekają z rozliczeniem z fiskusem PIT-ów za 2023 rok, już wkrótce zobaczą na swoich kontach zwrot podatku. Oczywiście, ekstra pieniądze nie zasilą konta wszystkich emerytów, ale grupa uprawnionych będzie dość spora. Wiadomo już, kto może liczyć na prezent od skarbówki.

Mija czas na rozliczenie PIT za 2023 r.

Ruszyło rozliczanie PIT-ów za 2023 r. Od 15 lutego podatnicy mogą już rozliczać się ze skarbówką, a czym prędzej to zrobią, tym prędzej dostaną ewentualny zwrot. Nie warto więc czekać do 30 kwietnia i narażać się na potencjalne nieprzyjemności z powodu niedopełnienia obowiązku. Co ważne, korzystając z internetowej drogi składania zeznania podatkowego, nie zapomnijmy koniecznie o naliczeniu przysługujących nam ulg.

Korzystanie z sieci podczas wypełniania PIT ma ten walor, że jest praktycznie bezproblemowe, bardzo szybkie i gwarantuje, że zwrot podatku trafi do nas w ciągu maksymalnie 45 dni. W przypadku klasycznej drogi, termin ten wydłuża się natomiast aż dwukrotnie.

Wśród beneficjentów znajdzie się w tym roku wielu emerytów, choć nie każdy Polak w podeszłym wieku otrzyma zastrzyk ekstra gotówki. My wyjaśniamy, kto może szykować portfele na miły prezent, a kto jedynie obejdzie się smakiem.

Rodzinna tragedia w Warszawie. Nie żyje 38-letni mężczyzna

Ci emeryci dostaną zwrot podatku za 2023 r.

Najnowsze wydanie “Gazety Pomorskiej” donosi, że na zwrot podatku w 2024 r. mogą liczyć seniorzy, którzy otrzymali zarówno 13., jak i 14. emeryturę. Przypomnijmy więc, że ta pierwsza należała się wszystkim emerytom, druga z kolei tylko tym z najniższymi podstawowymi świadczeniami.

ZOBACZ: Można dostać nawet 822 zł dodatku. Czasu coraz mniej, trzeba złożyć wniosek

Ponadto, ze zwrotu podatku cieszyć się będą mogli beneficjenci z emeryturą wyższą niż 2500 zł brutto. Ci z mniejszymi wypłatami automatycznie zwolnieni są z opłacania podatku dochodowego, dlatego też nie ma czego im zwracać.

Wkrótce ruszy wypłata 13. emerytury

Dla niektórych emerytów najbliższe tygodnie będą wyjątkowo udane. Nie dość, że otrzymają oni zwrot podatku, to jeszcze w kwietniu ruszy wypłata 13. emerytur za ten rok.

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie, jak zawsze, praktycznie wszystkim seniorom (poza nielicznymi wyjątkami, np. sędziami) i to bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Jego wysokość wyniesie tyle, ile wysokość minimalnej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto.

Zgodnie z kalendarzem, “trzynastki” trafią do beneficjentów razem ze standardowym miesięcznym świadczeniem. Terminarz przedstawia się następująco: 1 kwietnia, 5 kwietnia (tego dnia pieniądze dostaną także osoby, które świadczenia otrzymują 6. dnia miesiąca), 10 kwietnia, 15 kwietnia, 19 kwietnia (wypłata przyspieszona o jeden dzień, z 20 kwietnia) i 25 kwietnia.

Źródło: Radio ZET, Gazeta Pomorska