Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważna okoliczność w Kościele Katolickim. Jest to wydarzenie, w trakcie którego najmłodsi członkowie Kościoła po raz pierwszy przystępują do sakramentu Eucharystii, a więc symbolicznej konsumpcji ciała Chrystusa pod postacią chleba (hostii).
Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej warunkowane jest osiągnięciem odpowiedniego wieku dziecka, który aktualnie ustala się na trzecią klasę szkoły podstawowej. Niemniej, dziecko może otrzymać sakrament wcześniej, co jest zasadniczo popierane przez hierarchów Kościoła Katolickiego (popierane było między innymi przez Jana Pawła II).
Przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej, dzieci są obowiązane do uczęszczania przez cały rok na specjalne nauki przygotowujące je do zrozumienia całego wydarzenia. Nauczanie odbywa się w kościele właściwym dla ich parafii. Podczas Pierwszej Komunii Świętej obowiązuje formalny, tradycyjny strój – alby. Przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej każde dziecko musi odbyć spowiedź.
Nie istnieje jedna, oficjalna data dla Pierwszej Komunii Świętej – parafie ustalają je indywidualnie, biorąc pod wzgląd najrozmaitsze czynniki. Niemniej, Pierwsza Komunia Święta odbywa się zazwyczaj w okresie od kwietnia do czerwca, gdzie najczęściej typowanym miesiącem jest maj – w Kościele Katolickim uznaje się go za miesiąc maryjny.
Choć Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim uroczystość religijna, której celem jest przyjęcie katolickiego sakramentu, to jednym z pierwszych pytań komunijnych gości jest pytanie „ile włożyć do koperty na komunię?”
Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, bowiem wiele zależy od stopnia zażyłości pomiędzy obiema stronami. Przyjmuje się na przykład, że chrzestny powinien udzielić dziecku pokaźniejszego prezentu – mówi się o kwocie od 500 do 1500 złotych. W przypadku dalszej rodziny i znajomych mówi się o kwotach od 200 do 500 złotych.
Naturalnie, jest to wyłącznie statystyka i to od nas samych zależy to ile możemy sprezentować komuś na komunię. Do innego rodzaju prezentów należą rowery, zegarki czy symboliczne sztabki złota lub diamenty, o wartości porównywalnej z powyższymi kwotami.
Pokaż więcej
Wielkimi krokami zbliża się sezon pierwszokomunijny, podczas którego wiele dzieci, zwykle uczęszczających do trzeciej klasy, przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Wydarzenie to jest bardzo ważne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców, którzy z dumą przygotowują się do tego szczególnego dnia. Okazuje się jednak, że ksiądz ma prawo nie dopuścić dziecka do sakramentu. Co może go skłonić do podjęcia takiej decyzji?
Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami. To oznacza, że przed rodzicami ostatnia prosta przygotowań. Wielu z nich, aby uniknąć niepotrzebnych stresów, decyduje się na organizację przyjęcia komunijnego w restauracji. Taką opcję oferuje między innymi jedna z restauracji Magdy Gessler. Trudno uwierzyć, ile trzeba zapłacić tam za “talerzyk”.
Jeszcze chwila i wiele dzieci, zwykle trzecioklasistów, przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Wydarzenie to jest istotne nie tylko dla nich, ale także dla rodziców oraz ich bliskiej rodziny, która pojawi się w kościele. Często po kościelnych uroczystościach organizowane są przyjęcia lub uroczyste obiady, które pozwalają na mile spędzony wspólnie czas. Zwykle właśnie wtedy rodzina pierwszokomunijnego dziecka wręcza mu prezenty, tak wyczekane i upragnione, jednak zazwyczaj wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinni włożyć do koperty, by każdy był zadowolony. O czym zatem warto pamiętać przy wyborze prezentu i kwoty?
Maj to miesiąc pierwszych komunii świętych. Od lat jednak można zaobserwować niepokojący trend, w którym coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się nie duchowy wymiar sakramentu, lecz szał prezentowy i rosnące oczekiwania związane z upominkami. Ksiądz Janusz Koplewski w rozmowie z “Faktem” przytoczył historię chłopca, który w prezencie komunijnym oczekiwał quada. Jego reakcja po zderzeniu z rzeczywistością mówi sama za siebie.
Przed Polakami nadchodzący sezon komunijny. To oznacza nie tylko konieczność przemyślenia prezentów, ale także poważnego zastanowienia się na tym, jak wyglądać będzie samo przyjęcie. Okazuje się, że na ostatniej prostej Polskę zaczyna zalewać całkowicie nowy, kosztowny trend. Ta rzecz będzie prawdziwym hitem na komunijnych stołach. O co dokładnie chodzi i ile kosztuje?
Już niebawem zacznie się sezon pierwszokomunijny, podczas którego wiele dzieci przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Znaczna część rodziców decyduje się wówczas na zorganizowanie odświętnego obiadu lub przyjęcia, na który zapraszają gości. Ci zazwyczaj, w ramach podarunku, wręczają dzieciom koperty z pieniędzmi, lecz okazuje się, że powoli odchodzi się od tego zwyczaju. Co zatem niektórzy postanowili wręczać z tej okazji dzieciom przystępującym do sakramentu?
Nadchodząca wiosna zwiastuje nie tylko budzącą się do życia naturę, ale także okoliczności kościelne, tj. chrzty czy pierwsze komunie święte, gromadzące wiele rodzin najpierw w kościołach, a potem w miejscach, gdzie udają się na spożycie okolicznościowego obiadu. Uroczystości te zwykle wiążą się z prezentami, czy też z kopertami, do których wkładane są pieniądze. Jaka kwotę wypada zatem przeznaczyć w ramach podarunku?
Wielu praktykujących katolików mimo upływu lat wciąż dokładnie pamięta swoją pierwszą spowiedź. Niestety, niektórzy wynieśli z tego wydarzenia jedynie przykre wspomnienia. Stało się tak w przypadku syna pani Agnieszki. Kobieta nie ma wątpliwości, że ksiądz nie zrobił nic, aby pomóc dziecku znajdującemu się w trudnej sytuacji.
Dorota Gardias postanowiła ostatnio podzielić się osobistym wyznaniem. Dziennikarka zdecydowała, że jej 10-letnia córka nie przystąpi do pierwszej komunii świętej. Teraz prezenterka postanowiła zdradzić prawdziwy powód tej decyzji.
Dorota Gardias jest osobą wierzącą, ale mimo to nie posłała swojej córki do pierwszej komunii świętej. Wiara nie wpływa na jej przekonanie o tym, że niektóre nauki Kościoła są bezsensowne. W jednym z wywiadów szerzej argumentowała swoją decyzję.
Karolina Gilon zamieściła na swoich mediach społecznościowych film, w którym nie przebierając w słowach wypowiada się o komuniach organizowanych dla swoich dzieci przez niektóre majętne osoby. “Nie wiem czy wyprawiłabym sobie taki ślub” - komentuje prezenterka.
Sezon komunijny 2024 trwa w najlepsze. Do sieci od czasu do czasu trafiają filmiki z komunijnych uroczystości, a niektóre z nich stają się wręcz hitami internetu. Tak jest w przypadku zamieszczonego na TikToku nagrania z księdzem prałatem Stanisławem Popisem z Radzymina, którego określono mianem “gangstera”.
Kończy się tegoroczny sezon komunijny. Większość dzieci już cieszy się z prezentów, które otrzymało od rodziny i najbliższych z okazji swojego święta. Zazwyczaj są wśród nich pieniądze, biżuteria, elektronika i wiele innych przedmiotów, których wartość bardzo często jest ogromna. To zaś może zobowiązywać nas do zapłacenia podatku od darowizny. Co to takiego i kogo obowiązuje? Wyjaśniamy.
Pierwsza komunia święta powinna być wydarzeniem radosnym dla całej rodziny, ale coraz częściej powody do zadowolenia mają jedynie najmłodsi. Dorośli albo martwią się o to, jak zapłacić za wyprawienie wystawnego przyjęcia, albo też jak nie wyjść na skąpca, wręczając dziecku kopertę z pieniędzmi. Z takim dylematem zmierzyła się w tym roku pani Renata, która napisała list do redakcji Onetu. - Byliśmy tylko na dwóch komuniach. Trzeciej bym nie przeżyła - pożaliła się kobieta.
Sezon komunijny w 2024 roku już niedługo dobiegnie końca. Jak się okazuje, uroczystość ta wiąże się nie tylko z niemałym uszczerbkiem dla portfela rodziców, ale i chrzestnych. Pani Renata nie ma wątpliwości, że po dwóch komuniach ma już dosyć. To, ile przeznaczyła na te okoliczności, może przyprawić o zawrót głowy.
Prezenty komunijne budzą ogromne kontrowersje. Coraz częściej okazuje się, że dzieci mają oczekiwania, którym trudno sprostać, a czasem także i zwyczajnie nie przystoi. Nic więc dziwnego, że gdy chrześniak pani Anny zażyczył sobie wymarzone klocki, ta nie kryła radości. Jej dobry nastrój prysnął jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy doszło do konfrontacji z rodzicami chłopca.
Komunia syna Krzysztof Rutkowskiego odbiła się głośnym echem w polskich mediach. Wszystko przez rozmach, z jakim zorganizowane zostało wydarzenie oraz prezenty, które otrzymał syn detektywa. Teraz światło dzienne ujrzała kwota, za którą przygotowano całe przyjęcie. Suma może szokować.
Joanna Opozda pochwaliła się w sieci, że jej chrześnica przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Przy okazji aktorka zapozowała do zdjęcia z dziewczynką, które następnie zamieściła na Instagramie. Internauci zwrócili uwagę na jej strój, a co niektórzy zarzucili, że sukienka, którą tego dnia miała na sobie celebrytka, była zbyt odważna jak na tę okoliczność.
Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas przyjęcia komunijnego na Podlasiu, konkretnie w miejscowości Srebrowo niedaleko Łomży. 6-letnia dziewczynka wyszła na chwilę na zewnątrz, aby pobawić się na placu zabaw. Została zaatakowana przez trzy psy.
Dagmara Kaźmierska niemal zniknęła z mediów. To wszystko po wyjściu na jaw szczegółów dotyczących jej kryminalnej przeszłości. Celebrytka nadal jednak bywa aktywna w mediach społecznościowych. Ostatnio podzieliła się zdjęciami z rodzinnej uroczystości.
Maj to miesiąc pierwszych komunii świętych. W tym roku do sakramentu przystąpić ma także syn pani Marty, ale ceremonia w kościele zdaje się w ogóle go nie obchodzić. Zamiast tego chłopiec czeka tylko na koperty z pieniędzmi od gości, wobec których ma jasno sprecyzowane, wysokie oczekiwania. Jego mama załamuje ręce i mówi wprost: chyba odwołam komunię.
Wiele osób od lat podnosi problem tego, że Pierwsza Komunia Święta nie jest już wyłącznie duchowym przeżyciem, a coraz częściej urządzana jest ona z prawdziwie weselnym rozmachem. Nie brakuje rzecz jasna drogich prezentów. Pewien duchowny po zobaczeniu, co dostał jeden z młodych parafian, zrobił coś zupełnie niespodziewanego. Wszystko się nagrało.
Maj to miesiąc, w którym odbywają się uroczystości pierwszej komunii świętej. Choć sakrament ten uchodzi za jeden z najważniejszych, w wielu polskich domach sprowadzany jest do okazji do rodzinnych spotkań oraz wręczania prezentów. To także czas, w którym wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy wypada włożyć do koperty. Roksana Węgiel ma na ten temat swoje zdanie.
Kreatywność rodziców w zakresie organizowania przyjęć komunijnych nie zna granic. Chcąc sprawić swoim pociechom jak najwięcej radości, często decydują się na niecodzienne rozwiązania, co przekłada się zaskakujące atrakcje dla dziecka. Na pewnej imprezie komunijnej pojawił się niedawno… gigantyczny biały miś. Internauci są podzieleni.
Pierwsza komunia święta to doskonała okazja, aby sprawić dziecku wymarzony prezent. Taki tok rozumowania bardzo często prowadzi jednak do tego, że dorośli zapominają o umiarze. Tymczasem okazuje się, że zbyt drogi podarunek może obciążyć finansowo rodziców beneficjenta. Jeśli bowiem przekroczymy pewne progi, będą oni musieli zapłacić podatek.
Obecnie trwający okres komunijny sprawia, że wielu rodziców i dorosłych wraca pamięcią do czasów, gdy sami przystępowali do sakramentu. Obowiązkiem dziecka w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej jest m.in. uczestnictwo w spowiedzi. Jedna z internautek wspomina po latach, jak źle została potraktowana przez księdza, który wysłuchiwał jej grzechów. Trauma w kobiecie pozostała do dziś.
11 maja br. był dla rodziny Krzysztofa Rutkowskiego pełen wrażeń. Wówczas miały miejsce dwie ważne uroczystości - ślub detektywa z Mają, a także impreza komunijna ich syna. Huczne wydarzenie spotkało się jednak z wieloma nieprzychylnymi komentarzami ze strony internautów. Maja Rutkowski postanowiła zamieścić w sieci wymowny wpis, który może być odpowiedzią na ich słowa.
Rodzice po rozwodzie przygotowują się do pierwszej komunii świętej córki. Zarówno matka, jak i ojciec dziewczynki obawiają się tego, jak zachowa się jej babcia. Matka mężczyzny od lat próbuje skłócić rodzinę. Tuż przed uroczystością w kościele padły ostre słowa dotyczące obecności babci na przyjęciu komunijnym.