Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pożar w Zelkowie. W akcji 11 zastępów strażaków z całego powiatu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 19:03

Pożar w Zelkowie. W akcji 11 zastępów strażaków z całego powiatu

pożar w Zelkowie
Fot. Facebook/OSP Bolechowice

Pożar domu jednorodzinnego w Zelkowie (woj. małopolskie). W szczytowym momencie z ogniem walczyło jedenaście zastępów straży pożarnej. Na szczęście, jedyna przebywająca w budynku osoba zdążyła się samodzielnie ewakuować. Strażacy wstępnie ocenili, co było przyczyną zdarzenia.

Pożar domu jednorodzinnego w Zelkowie

Pożar w domu jednorodzinnego w Zelkowie (gm. Zabierzów) wybuchł w niedzielę (21 kwietnia) około południa. Jak wynikało ze zgłoszenia, w płomieniach stanął budynek zlokalizowany przy ul. Jana Pawła II. Miała w nim przebywać jedna osoba.

Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów strażackich okazało się, że mieszkaniec domu bezpiecznie ewakuował się sam, dzięki czemu strażacy mogli skupić się jedynie na opanowaniu żywiołu. To udało się po pewnym czasie, ale niestety nie zapobieżono spaleniu się jednego pomieszczenia. Są już wstępne ustalenia na temat przyczyn pożaru.

Trzebiatów. Mężczyzna spadł z mostu do rzeki, trwa akcja służb

Znamy wstępną przyczynę pożaru

Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przekazał, że obecni na miejscu strażacy stwierdzili zapłon od butli gazowej, znajdującej się w domu. Była ona dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym przebywał mieszkaniec budynku.

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło łącznie jedenaście zastępów straży pożarnych z okolicy i z Krakowa, a dokładniej zastępy OSP Bolechowice, OSP Kobylany, OSP Karniowice, OSP Biały Kościół oraz JRG3 Kraków i oficer operacyjny KM PSP w Krakowie. Dodatkowo, na miejsce wezwano policję i ratowników medycznych.

Porażające statystyki małopolskich strażaków za 2023 r.

Jak informowała w swoim rocznym raporcie Państwowa Straż Pożarna, tylko w ubiegłym roku strażacy z woj. małopolskiego interweniowali aż 42 622 razy, w tym przy 6 108 pożarach.

W grupie samych pożarów najwięcej, bo 1988 dotyczyło obiektów mieszkalnych, 1125 traw, a 654 środków transportu. W wyniku pożarów życie straciły 21 osoby, a 179 odniosło obrażenia.

Źródło: Gazeta Krakowska, PSP