Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wspaniałe wieści dla uczniów. W tym roku wakacje będą dłuższe
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 15:44

Wspaniałe wieści dla uczniów. W tym roku wakacje będą dłuższe

szkoła ławki
Fot. Piotr Molecki/East News

Kwiecień to miesiąc, w którym w głowach wszystkich uczniów kiełkują już wakacyjne plany. Zmęczeni długimi miesiącami nauki i obowiązków z wielką niecierpliwością wyczekują lata. W tym roku nie mają jednak na co narzekać, gdyż kalendarz mocno im sprzyja. Jak to możliwe? Rok szkolny 2023/2024 zmierza ku końcowi i jak się okazuje, postanowił darować młodzieży ekstra trzy dni na letni wypoczynek.

Uczniowie szykują się do wakacji

Każdy uczeń, od chwili, gdy tylko we wrześniu przekroczy próg szkoły, z niecierpliwością wyczekuje już wakacji. Rok szkolny potrafi być bardzo wyczerpujący, obarczając młodzież licznymi obowiązkami, pracami domowymi, kartkówkami i sprawdzianami, dlatego nic dziwnego, że ci młodsi oraz nieco starsi czują ogromne zmęczenie, które z czasem tylko potęguje. 

Choć wakacje rozpoczną się naprawdę niedługo, przed uczęszczającymi do szkół najbardziej wymagający okres, kiedy to zdecydują się losy ich ocen na świadectwie, a także wyników przeróżnych egzaminów. Maturzyści np., zaraz po majówce, napiszą niezwykle istotny egzamin dojrzałości, weryfikujący cały proces ich edukacji.

Wcześniej na dobre pożegnają się z nauką, celebrując zakończenie trwającego właśnie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie ostatnich klas liceum, technikum i szkół branżowych II stopnia rozstaną się ze szkolnymi ławkami za niecały tydzień, czyli 26 kwietnia. A co z innymi? Oni także będą zadowoleni.

Śmiertelny wypadek na Śląsku. Nie żyje 38-latka i jej 11-letnia córka

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024?

Uczniowie, którzy ze szkołą pożegnają się tylko na czas wakacji i wrócą do niej we wrześniu, w tym roku otrzymają w prezencie ekstra trzy dni laby. Oni rok szkolny zakończą dwa dni wcześniej niż dotychczas, bowiem 21 czerwca, a zaczną dzień później, bo dopiero 2 września.

ZOBACZ: Synoptycy już wiedzą, jakie będzie lato. Tego jeszcze nie było

Kolejną wspaniałą wiadomością dla uczęszczających do szkół jest to, że stoimy u progu majówki. Ta wypada bardzo korzystnie, gdyż 1 maja to środa. Oznacza to, że dzieci i nastolatkowie mogą liczyć na aż pięć dni odpoczynku. Trudno przecież spodziewać się, by szkoły kazały przychodzić im do placówek w czwartek, 2 maja.

Tegoroczny kalendarz daje mnóstwo okazji na odpoczynek

Po drodze do wakacji uczniów czekają jeszcze inne niespodzianki. W czwartek 30 maja obchodzić będziemy Boże Ciało, a co za tym idzie, wtedy również nie trzeba będzie iść na zajęcia.

Dla dużej części młodzieży wolne będą także dni, w których przewidziano egzamin ósmoklasisty (14-16 maja) i wspomnianych już matur obowiązkowych (7-9 maja). W pierwszym z przypadków beneficjentami będą uczniowie szkół podstawowych, a w drugim - młodszych klas szkół ponadpodstawowych.

Źródło: parenting.pl