Goniec.pl > Wiadomości > PIT-0 dla seniora. 130 tys. polskich emerytów skorzystało z tego rozwiązania
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.08.2023 09:43

PIT-0 dla seniora. 130 tys. polskich emerytów skorzystało z tego rozwiązania

gotówka
Iberion

Ponad 130 tys. polskich emerytów świadomie zrezygnowało z 13. i 14. emerytury, wybierając możliwość kontynuowania pracy przy zerowym opodatkowaniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Seniorzy nie płacą podatków od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie. Wielu osobom to się opłaca.

PIT-0 - jakie warunki trzeba spełnić?

PIT-0 dla seniora został wprowadzony w ramach Polskiego Ładu i mogą z niego korzystać wszyscy emeryci, którzy pomimo osiągnięcia zasadnego wieku czasowo zrezygnowali z pobierania świadczenia i dalej pracują zawodowo. Wówczas państwo zwalnia z podatku dochodowego ich przychody do 85 528 zł rocznie. 

Warunek jest jeden - nie mogą jednocześnie pobierać emerytury. To oznacza często także rezygnację z „trzynastki” i „czternastki”, bo te dodatkowe świadczenia są wypłacane razem z nią. Aby skorzystać z PIT-0 wystarczy złożyć oświadczenie pracodawcy o tym, że mamy prawo do takiej ulgi.

Po policyjnym pościgu auto wjechało w drzewo. Na pokładzie sześcioro dzieci i troje dorosłych

PIT-0 seniorom się opłaca?

Według pierwszych informacji, jakie podało ministerstwo finansów, z PIT-0 dla seniora w 2022 r. skorzystało 132 tys. osób.

- To wynik poniżej oczekiwań. Można zakładać, że duża część z tych osób i tak nie przeszłaby na emeryturę, zatem potencjalna korzyść dla systemu w postaci odroczenia pobierania emerytury, jest niewielka - przyznaje w „Fakcie” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego i dodaje, że skorzystanie z PIT-0 dla seniora oznacza prawa nawet do 14 emerytur w skali roku. - Należy zatem skalkulować, co się bardziej opłaca - dodaje ekspert.

PIT-0 dla seniora. Jakie haczyki?

Czy seniorom bardziej opłaca się dalej pracować, czy jednak pobierać emeryturę? Jeśli ktoś zarabia niewiele (na poziomie minimalnej pensji), zysk z zerowego PIT dla seniora także będzie mały, dlatego lepiej wybrać 13. i 14. emeryturę. Jeśli jednak zarabiamy dużo więcej niż wynosi minimalna pensja,  PIT-0 może nam się opłacić. 

W PIT-0 są także małe haczyki. Np. pracujący na umowie o dzieło nie mogą skorzystać z tego rozwiązania. Również służby mundurowe i osoby pracujące w szkodliwych warunkach nie mają co liczyć na tę ulgę, ponieważ przepis zakłada, że prawo do PIT-0 przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

Źródło: Fakt