Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilna konferencja w Pałacu Prezydenckim. Duda i Morawiecki stanęli ramię w ramię
Monika Majko
Monika Majko 05.10.2023 13:27

Pilna konferencja w Pałacu Prezydenckim. Duda i Morawiecki stanęli ramię w ramię

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki zwołali pilną konferencję. W czwarte, 5 października, tuż przed wyjazdami na spotkania w sprawie paktu migracyjnego, prezydent i premier wspólnie zwrócili się do Polaków.

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki spotkają się z liderami innych państw europejskich

W ciągu najbliższych godzin prezydent Polski Andrzej Duda uda się do Porto w Portugalii, by wziąć udział w spotkaniu grupy Arraiolos, liderów państw grupy europejskiej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki jeszcze tego samego dnia wyruszy do Grenady w Hiszpanii na spotkanie rady europejskiej, podczas którego będą prowadzone rozmowy ws. pakietu migracyjno-azylowego. Tuż przed wyjazdami premier i prezydent stanęli ramię w ramię na konferencji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

- Nasze stanowisko w kwestii przymusowej relokacji migrantów jest jednolite i niezmienne - powiedział prezydent Andrzej Duda po konsultacjach z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Rodzina ofiar z A1 zabrała głos po zatrzymaniu Sebastiana M . Trudno powstrzymać łzy

Prezydent i premier przekazali wspólne stanowisko ws. kryzysu migracyjnego

- My cały czas konsekwentnie mówimy nie. Sprzeciwiamy się temu i takie stanowisko sprzeciwu będziemy razem z panem premierem prezentowali dzisiaj i jutro na spotkaniach międzynarodowych w ramach Unii Europejskiej, w których będziemy brali udział - przekazał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że nie jest to nowy problem, a kwestia, która jest poddawana dyskusji od 2014-2015 roku. Wskazał również, że wówczas rząd PO wyraził zgodę na system kwotowy i przyjmowanie migrantów do Polski, czemu rząd PiS wyraźnie się sprzeciwił. 

- Kiedy nastąpiła zmiana władzy w Polsce jesienią 2015 roku, kiedy najpierw ja wygrałem wybory prezydenckie, a później Zjednoczona Prawica wygrała wybory parlamentarne, stanowisko Polski w zdecydowany sposób zostało zmienione, myśmy się zdecydowanie sprzeciwili od samego początku systemowi kwotowemu, od samego początku sprzeciwiliśmy się przymusowej relokacji migrantów - mówił prezydent.

Andrzej Duda zaapelował do Polaków

W ciągu najbliższych dwóch dni zarówno prezydent Duda, jak i premier Morawiecki spotkają się niemal ze wszystkimi najważniejszymi liderami państw Unii Europejskiej. Tematem tych spotkań będzie przede wszystkim kwestia paktu migracyjnego i tego, co proponują instytucje europejskie i niektóre państwa europejskie w celu problemu migracji. 

Podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim przypomniano również m.in. o wojnie hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej i działaniach prowadzonych na granicy. Prezydent zaapelował także do Polaków o wzięcie udziału w nadchodzącym referendum.

- Najważniejszy jest głos polskiego społeczeństwa, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić w tej sprawie referendum. Apeluję do wszystkich moich rodaków, do wszystkich państwa, żeby w tym referendum wziąć udział - apelował.