Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Orędzie prezydenta. Wiemy już, komu Andrzej Duda powierzył misję tworzenia nowego rządu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.11.2023 20:06

Orędzie prezydenta. Wiemy już, komu Andrzej Duda powierzył misję tworzenia nowego rządu

Andrzej Duda
TVP (screen wideo)

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w poniedziałek 6 listopada wieczorem specjalne orędzie do narodu. Przekazał w nim swoją decyzję, dotyczącą powołania nowego rządu. Prezydent wskazał, komu powierzy tę misję.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie

W poniedziałek 6 listopada nad ranem szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek poinformował w mediach społecznościowych, że "po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję w sprawie tak zwanego pierwszego kroku".

Jak dodał, decyzja jest ostateczna, a "ścigającym się na apele do prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia" - napisał Mastalerek. 6 listopada wieczorem, prezydent Andrzej Duda wygłosił specjalne orędzie, w którym poinformował o swojej decyzji.

Grzegorz Borys nie żyje. To ona zidentyfikowała ciało, ujawniono kulisy

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję

Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica zdobyły łącznie 248 mandatów. PiS z kolei uzyskał 194 mandaty.

Pod koniec października odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. To wówczas przekazano prezydentowi, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem opozycji Donald Tusk.

Prezydent Andrzej Duda wskazał, kto otrzyma misję tworzenia rządu

Prezydent Andrzej Duda w swoim poniedziałkowym orędziu poinformował, że to Mateusz Morawiecki jako pierwszy otrzyma misję tworzenia rządu, a Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma zostać marszałkiem seniorem.

- Jako prezydent Rzeczypospolitej mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z listy Komitetu Wyborczego Trzecia Droga - przekazał w orędziu prezydent.

- Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - dodał.

Prezydent dodał, że “zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy w wyborach wynik, jak i Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. W trakcie konsultacji każde ze stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i przyszłego rządu w całości".

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył Mateusza Morawieckiego na premiera

- Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - poinformował prezydent Andrzej Duda.

- Jeżeli misja przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości się nie powiedzie, wówczas w kolejnym kroku to Sejm wybierze kandydata na premiera, a ja niezwłocznie powołam go na to stanowisko. Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną dochowane - dodał prezydent w swoim oświadczeniu.