Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

26 Września 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Politycy opozycji wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy wyjątkowy apel. W ich opinii, wszystkie decyzje dotyczące naszego państwa powinny być konsultowane z ich przedstawicielami. - To kwestia wiarygodności władzy - podkreślił w czasie rozmowy z Faktem Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

Galopująca inflacja, szalejąca drożyzna, a także napięta sytuacja międzynarodowa są szczególnie niepokojące z perspektywy zwykłego obywatela. Niestety, ale zbliżające miesiące nie zwiastują rewolucyjnych zmian, a wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, że czeka nas niezwykle ciężki czas.

Putin kremlin

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

CZYTAJ DALEJ

W związku z zaistniałą sytuacją swój wpływ na podejmowanie decyzji zapadających na najwyższym szczeblu w Polsce, chce mieć opozycja. W opinii jej przedstawicieli, najważniejsze sprawy państwowe powinny być omawiane wspólnie. Taki stanowisko w tej sprawie przedstawił Cezary Tomczyk z PO, który w rozmowie z Fakt.pl zaznaczył, że jest to kwestia wiarygodności władzy.

W związku z tym, opozycja postanowiła zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Warto podkreślić, że ostatnie posiedzenie odbyło się na początku lipca bieżącego roku.

Spotkanie było poświęcone omówieniu z przedstawicielami rządu, a także wszystkich stronnictw politycznych postanowień szczytu NATO w Madrycie. To właśnie na nim zdecydowano m.in. o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, a także o przyjęciu do jego szeregów Finlandii i Szwecji.

Opozycja ma za złe, że od tamtej pory nie ma jakichkolwiek informacji odnoszących się do bezpieczeństwa naszego kraju, a także danych dotyczących potencjalnych zagrożeń wynikających z wojny tuż za naszą wschodnią granicą.

Opozycja apeluje do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W opinii przedstawicieli partii opozycyjnych spotkanie powinno zostać zwołane jak najszybciej, w odpowiedzi na ogłoszenie przez Władimira Putina mobilizacji wojskowej w Rosji.

- Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być bezwzględnie zwołana, dlatego, że są dwie ważne sprawy do omówienia: jak będzie wyglądała eskalacja wojny w Ukrainie w obliczu tego, że Putin powiększa swoją armię i jak wpłynie na nas kryzys energetyczny, na nasze bezpieczeństwo społeczne - zauważył na łamach Faktu, Krzysztof Gawkowski z klubu Lewicy.

Według polityków Opozycji, w związku z zaistniałą sytuacją, rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być zwoływana regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.

- Generalnie, w sytuacji, kiedy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, gdy ten konflikt eskaluje, to w Polsce Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna odbywać się cyklicznie, żeby przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych byli po prostu informowani, także w tym trybie tajnym o tym, jaka jest sytuacja, o tym, jaki jest udział Polski, jakie jest zaangażowanie Polski, o tym co może grozić Polsce, jakie są gwarancje dla Polski, żebyśmy jako uczestnicy życia publicznego, polskiej demokracji, mogli bardziej rzetelnie zabierać głos w debacie publicznej - przekazał Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

Swoje zdanie na temat zwołania rady Bezpieczeństwa Narodowego przekazał również polityk PO, Cezary Tomczyk. W jego opinii, spotkania leżą w interesie samej władzy.

- W tej sytuacji, w której jesteśmy to Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być zwoływana raz w miesiącu, tak, aby wszystkie siły polityczne w Polsce miały pełną wiedzę, a przynajmniej ich liderzy, o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, bo jest to kwestia bezpieczeństwa, zwracania się do ludzi, wiarygodności władzy. To jest w interesie nie tylko społeczeństwa, ale także samej władzy. Dlatego dziwię się, że teraz taka rada nie jest zwoływana - poinformował Tomczyk.

Jakie są założenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego?

Warto zaznaczyć, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odnoszącym się do wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. 

W jej skład wchodzą marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta RP oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu

Przyłapali prezesa PiS w Sejmie, są zdjęcia. Trudno uwierzyć, co zrobił Jarosław Kaczyński

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu. Prezes PiS nie zwracał uwagi na polityka przemawiającego z mównicy. Jego uwaga skupiona była zupełnie gdzie indziej. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:


Źródło: Fakt.plTagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >