Goniec.pl > Świat > Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Piotr Dutka
Piotr Dutka 26.09.2022 12:33

Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Politycy opozycji wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy wyjątkowy apel. W ich opinii, wszystkie decyzje dotyczące naszego państwa powinny być konsultowane z ich przedstawicielami. - To kwestia wiarygodności władzy - podkreślił w czasie rozmowy z Faktem Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

Galopująca inflacja, szalejąca drożyzna, a także napięta sytuacja międzynarodowa są szczególnie niepokojące z perspektywy zwykłego obywatela. Niestety, ale zbliżające miesiące nie zwiastują rewolucyjnych zmian, a wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, że czeka nas niezwykle ciężki czas.

W związku z zaistniałą sytuacją swój wpływ na podejmowanie decyzji zapadających na najwyższym szczeblu w Polsce, chce mieć opozycja. W opinii jej przedstawicieli, najważniejsze sprawy państwowe powinny być omawiane wspólnie. Taki stanowisko w tej sprawie przedstawił Cezary Tomczyk z PO, który w rozmowie z Fakt.pl zaznaczył, że jest to kwestia wiarygodności władzy.

W związku z tym, opozycja postanowiła zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Warto podkreślić, że ostatnie posiedzenie odbyło się na początku lipca bieżącego roku.

Spotkanie było poświęcone omówieniu z przedstawicielami rządu, a także wszystkich stronnictw politycznych postanowień szczytu NATO w Madrycie. To właśnie na nim zdecydowano m.in. o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, a także o przyjęciu do jego szeregów Finlandii i Szwecji.

Opozycja ma za złe, że od tamtej pory nie ma jakichkolwiek informacji odnoszących się do bezpieczeństwa naszego kraju, a także danych dotyczących potencjalnych zagrożeń wynikających z wojny tuż za naszą wschodnią granicą.

Opozycja apeluje do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W opinii przedstawicieli partii opozycyjnych spotkanie powinno zostać zwołane jak najszybciej, w odpowiedzi na ogłoszenie przez Władimira Putina mobilizacji wojskowej w Rosji.

- Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być bezwzględnie zwołana, dlatego, że są dwie ważne sprawy do omówienia: jak będzie wyglądała eskalacja wojny w Ukrainie w obliczu tego, że Putin powiększa swoją armię i jak wpłynie na nas kryzys energetyczny, na nasze bezpieczeństwo społeczne - zauważył na łamach Faktu, Krzysztof Gawkowski z klubu Lewicy.

Według polityków Opozycji, w związku z zaistniałą sytuacją, rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być zwoływana regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.

- Generalnie, w sytuacji, kiedy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, gdy ten konflikt eskaluje, to w Polsce Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna odbywać się cyklicznie, żeby przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych byli po prostu informowani, także w tym trybie tajnym o tym, jaka jest sytuacja, o tym, jaki jest udział Polski, jakie jest zaangażowanie Polski, o tym co może grozić Polsce, jakie są gwarancje dla Polski, żebyśmy jako uczestnicy życia publicznego, polskiej demokracji, mogli bardziej rzetelnie zabierać głos w debacie publicznej - przekazał Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

Swoje zdanie na temat zwołania rady Bezpieczeństwa Narodowego przekazał również polityk PO, Cezary Tomczyk. W jego opinii, spotkania leżą w interesie samej władzy.

- W tej sytuacji, w której jesteśmy to Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna być zwoływana raz w miesiącu, tak, aby wszystkie siły polityczne w Polsce miały pełną wiedzę, a przynajmniej ich liderzy, o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, bo jest to kwestia bezpieczeństwa, zwracania się do ludzi, wiarygodności władzy. To jest w interesie nie tylko społeczeństwa, ale także samej władzy. Dlatego dziwię się, że teraz taka rada nie jest zwoływana - poinformował Tomczyk.

Jakie są założenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego?

Warto zaznaczyć, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odnoszącym się do wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. 

W jej skład wchodzą marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta RP oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt.pl