Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od marca ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 05.03.2024 08:25

Od marca ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł

ZUS koperta pieniądze dłoń
Fot. Iberion

Nie każdy wie o tym specjalnym świadczeniu, a może ono być znaczną pomocą dla tysięcy osób. ZUS wypłaca dodatek ten dodatek jeśli mamy uprawnienia do pobierania renty rodzinnej. Po waloryzacji 1 marca świadczenie wynosi 620,36 zł. Środki mogą zostać wypłacone już w terminie 30 dni. Jak otrzymać dodatek?

Dodatek do renty rodzinnej – kto może go otrzymać?

Dodatek dla sieroty zupełnej wciąż nie jest szeroko znany, a może stanowić znaczną pomoc. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje powiększenie renty rodzinnej tym osobom, które straciły obojga rodziców i kontynuują naukę. Możliwe jest także przyznanie świadczenia w sytuacji, gdy matka wnioskodawcy zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana i nie brał on udziału w wychowaniu dziecka od jego narodzin.

ZUS przyznaje świadczenie tylko tym osobom, które mają uprawnienia do pobierania renty rodzinnej. Kiedy wygaśnie do niej prawo, beneficjent nie może także otrzymywać dodatku dla sieroty zupełnej. W sytuacji, gdy kontynuujemy naukę, zarówno rentę rodzinną i dodatkowe świadczenie możemy otrzymać do 25. roku życia.

Marek Czyż zaskoczył w "19:30". Ogłosił ważną wiadomość

Dodatek dla sieroty zupełnej 2024. Ile wynosi?

Od 1 marca beneficjenci dodatku dla sieroty zupełnej mogą zobaczyć na swoich kontach większe przelewy w związku z waloryzacją rent i emerytur. Do 29 lutego 2024 roku świadczenie wynosiło 553,30 zł, natomiast już od 1 marca wzrosło ono do kwoty 620,36 zł. Wysokość dodatku będzie obowiązywała do następnej waloryzacji, której należy się spodziewać od marca 2025 roku.

Jak złożyć wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatek dla sieroty zupełnej po dostarczeniu wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami. Pełne zgłoszenie powinno zawierać:

wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej – druk ERRD;

dokumenty poświadczające datę zgonu rodziców; lub dokument potwierdzający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia, w którym znajduje się informacja, że ojciec jest nieznany.

Kompletny wniosek można złożyć na dwa sposoby: fizycznie w wybranej jednostce ZUS, za pomocą pośrednika, lub pocztowo. Decyzji należy spodziewać się już w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Warto pamiętać, że jeśli otrzymamy odmowę od ZUS-u, wciąż przysługuje nam odwołanie. Złożyć je można w ciągu miesiąca pisemnie lub ustnie w tej samej placówce, które decyzję wydała.

 

Źródło: Interia.pl