Szpitale: wznawiają planowane zabiegi Żródło: fot. pixabay.com/ ID 1662222

Od 4 maja wracają planowane zabiegi w części szpitali

3 Maj 2021 Damian WitońDamian Witoń

Trzecia fala epidemii koronawirusa sprawiła, że odwołano bardzo wiele zabiegów w szpitalach, które skupiły się głównie na walce z niebezpiecznym patogenem. Na szczęście ostatnio sytuacja wyraźnie się poprawiła, dzięki czemu pacjenci wreszcie doczekają się spełnienia ich potrzeb.

Od 4 maja szpitale część szpitali będzie przywracać plan operacyjny w zakresie zabiegów, które nie dotyczą tylko choroby COVID. Zmiana będzie dotyczyła placówek, które odmrażają część łóżek covidowych.

Planowane zabiegi wracają do szpitali już od jutra. Dobra wiadomość dla pacjentów

Mniejsza liczba hospitalizowanych w związku z chorobą COVID pacjentów, z którą mamy do czynienia w ostatnim czasie w części polskich szpitali, pozwala powrócić do planowanych zabiegów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy potrzebowali pomocy, a nie mogli jej otrzymać, gdyż służba zdrowia była zajęta walką z pandemią.

Oczywiście nie oznacza to, że medycy podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa zajmowali się tylko nią, gdyż chociażby zabiegi ratujące życie również były wykonywane. Na wysokich obrotach pracowała także onkologia. Niemniej jednak mnóstwo pacjentów, którzy chcieli poddać się operacjom innym niż te z grupy najwyższego priorytetu, mieli poważny problem, który na szczęście wkrótce może zniknąć.

- Zgodnie z tym, że sytuacja na terenie województwa się trochę poprawia, od 4 maja wznawiamy zabiegi planowe, które były ograniczone niemal przez dwa miesiące. Jedynie onkologia, zabiegi ratujące życie i pilne odbywały się na bieżąco. Mamy coraz więcej nowych łóżek, otwierają się kolejne oddziały - mówi Aneta Zapart z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Nie żyje Igor Wyszyński-KarłoskiNie żyje Igor Wyszyński-KarłoskiCzytaj dalej

Aneta Zapart apeluje do pacjentów, aby ponownie zaczęli umawiać się na zabiegi, których potrzebują. Szczególnie dotyczy to osób, które wciąż czekają na zabieg przełożony w czasie trzeciej fali epidemii.

- Apelujemy o to, żeby zacząć umawiać sobie kolejne terminy przekładanych wcześniej zabiegów. NFZ w Łodzi służy pomocą w takich przypadkach, kiedy pacjenci nie mogą umówić sobie kolejnego terminu leczenia - apeluje medyczka

- Apelujemy o to, żeby wznawiać te terminy. Szpitale są bezpieczne, personel jest zaszczepiony, pacjenci, jeśli jest potrzeba, mogą mieć zrobiony test przed wejściem do szpitala - dodaje.

Osoby z innych województw niż łódzkie, również mogą już od jutra próbować dostać się na potrzebne zabiegi. Jeśli szpital będzie miał taką możliwość, powinien zapewnić im dostęp do usług medycznych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł