Goniec.pl > Wiadomości > Ramzan Kadyrow zabrał głos ws. śmierci Prigożyna. Prosił go o to tuż przed śmiercią
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.08.2023 20:24

Ramzan Kadyrow zabrał głos ws. śmierci Prigożyna. Prosił go o to tuż przed śmiercią

Kadyrow, Prigożyn
Ramzan Kadyrow/Telegram

Spływają kolejne komentarze dotyczące katastrofy lotniczej i śmierci Jewgienija Prigożyna. Głos zabrał właśnie czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow, który nie szczędził ciepłych słów pod adresem zmarłego szefa Grupy Wagnera.

Przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nie żyje

W katastrofie prywatnego samolotu zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie. Wśród nich byli Jewgienij Prigożyn oraz Dmitrij Utkin, jego prawa ręka, od którego pseudonimu została zaczerpnięta nazwa Grupy Wagnera. 

Zdecydowana większość komentatorów jest przekonana, że za śmierć Prigożyna odpowiada rosyjski dyktator, który w ten sposób odpowiedział na przeprowadzoną przez najemników dwa miesiące temu nieudaną próbę tzw. marszu na Moskwę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odpowiadając na tę teorię, nazwał ją “absolutnym kłamstwem”.

Była pogodynką TVP. Zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow zabrał głos po śmierci Prigożyna

Do śmierci Jewgienija Prigożyna odniósł się Ramzan Kadyrow, czeczeński polityk i bliski współpracownik Władimira Putina, który jest oskarżany o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie.

- Z Jewgienijem Wiktorowiczem często musieliśmy rozwiązywać najtrudniejsze problemy. Wyróżniał się od innych responsywnością, wyjątkową towarzyskością i wytrwałością - napisał Kadyrow na Telegramie, dodając, że z Prigożynem można było "porozmawiać na każdy temat" i zawsze był “gotowy do pomocy i pomagał z całego serca".

Watażka przyznał, że jego ludzie pomagali mu “w niektórych kwestiach dotyczących Libii i Afryki”. - Mieliśmy wiele wspólnego. Podczas jednej ze swoich wizyt wręczył mi złoty medal Wagnera za szczególne zasługi - szczycił się.

Watażka miał apelować do szefa Wagnerowców o porzucenie "osobistych ambicji"

Ramzan Kadyrow ocenił ponadto, że Prigożyn był "ważną osobistością w skali kraju". - Ale ostatnio albo nie widział, albo nie chciał widzieć pełnego obrazu tego, co dzieje się w kraju. Prosiłem go, aby porzucił osobiste ambicje na rzecz spraw najwyższej wagi narodowej. O wszystkim innym można zadecydować później. Ale taki był Prigożyn, ze swoim żelaznym charakterem i chęcią osiągnięcia celu tu i teraz - wyznał czeczeński przywódca.

Oskarżony o zbrodnie wojenne watażka przyznał, że zmarły szef Grupy Wagnera wniósł "ogromny wkład" w tzw. specjalną operację wojskową, jak Rosjanie nazywają inwazję na Ukrainę. - I tej zasługi nie można mu odebrać. Jego śmierć jest wielką stratą dla całego państwa - napisał, składając kondolencje bliskim Prigożyna.

Źródło: Ramzan Kadyrow/Telegram