Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje wybitny polski filmowiec. Zginął w tragicznym wypadku samochodowym
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 11.06.2024 08:38

Nie żyje wybitny polski filmowiec. Zginął w tragicznym wypadku samochodowym

Znicz, świeczka
Fot. Henryk Niestrój/Pixabay

W tragicznym wypadku samochodowym zginął wybitny operator Arkadiusz Tomiak. Filmowiec był autorem zdjęć m.in. do “Symetrii”, “Karbali" i “Czerwonych maków”. Tomiak to dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej - Orły. Miał 55 lat. 

Tragiczny wypadek na polskiej trasie

W poniedziałkowy wieczór 10 czerwca na skutek tragicznego wypadku samochodowego w Lubiewicach, niedaleko Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie), zginął wybitny operator filmowy Arkadiusz Tomiak. 

Artysta jechał do Koszalina, swojego rodzinnego miasta, na festiwal “Młodzi i film”. W pewnym momencie jego samochód został staranowany przez pędzące BMW i wepchnięty pod nadjeżdżającego TIR-a. Auto filmowca stanęło w płomieniach.

Zaginął samolot z wiceprezydentem Malawi

Środowisko żegna Arkadiusza Tomiaka - "wspaniały operator filmowy"

Arkadiusz Tomiak dwukrotnie zdobywał Polską Nagrodę Filmową - Orły. W 2013 r. nagrodzono go za film "Obława", a trzy lata później za "Karbalę". Tragiczna śmierć 55-letniego operatora wstrząsnęła polskim środowiskiem filmowym. 

Wspaniały operator filmowy. (…) Poznaliśmy się chyba na planie “Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego, a może wcześniej. Był serdeczny, jeden z tych gatunków człowieka, o których się mówi: “jego nie można nie lubić” - napisał w mediach społecznościowych filmoznawca, ks. Andrzej Luter. 

Bogata kariera Arkariusza Tomiaka

Arkadiusz Tomiak urodził się 20 lutego 1968 r. w Koszalinie. Wychowywał się w Darłowie.

W 1995 r. skończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Sukcesy zaczął odnosić już krótko po studiach. W 1997 r. zrobił zdjęcia do filmu dokumentalnego “Stacja Józefa D.” w reż. Grzegorza Lewandowskiego.

Operator był autorem zdjęć m.in do “Symetrii” i “Palimpsestu” Konrada Niewolskiego, “Statystów” Michała Kwiecińskiego, “Kołysanki” i “Volty” Juliusza Machulskiego, ”Obławy" Marcina Krzyształowicza, “Dziewczyny z szafy” i ”Człowieka z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa,, “Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego, "Czarnego mercedesa” Janusza Majewskiego i ”Marca ’68” Krzysztofa Langa.

Pracował również przy wielkich produkcjach historycznych, jak „Karbala”, „Raport Pileckiego” i "Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza. Uchodził za bardzo pracowitego twórcę. Miał 55 lat.