Goniec.pl
W wieku 93 lat odszedł Lloyd Morrisett, współtwórca "Ulicy sezamkowej" (Pixabay/Henryk Niestrój).

Pixabay/Henryk Niestrój

Nie żyje Lloyd Morrisett. Jego program znały miliony widzów

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

W wieku 93 lat zmarł współtwórca "Ulicy sezamkowej" Lloyd Morrisett. Amerykanin znany był ze swojego zamiłowania do nowatorskich systemów nauczania oraz psychologii eksperymentalnej.

Nie żyje Lloyd Morrisett. Jego program znały miliony widzów

Informację o śmierci Lloyda Morrisetta podała za pośrednictwem mediów społecznościowych założona przez niego organizacja Sesame Workshop.

nie żyje świeczka Iberion 1

Nie żyje David Crosby. Legendarny muzyk odszedł po długiej chorobie, przez lata zmagał się z uzależnieniem

CZYTAJ DALEJ

Amerykanin wspólnie ze scenarzystką i producentką Joan Ganz Cooney założył w 1968 r. organizację Sesame Workshop, która odpowiadała za produkcję edukacyjnych programów dla dzieci, z których największym hitem stała się "Ulica sezamkowa".

- Opłakujemy odejście naszego szanowanego i kochanego założyciela. [...] 'Ulica Sezamkowa' to tylko najbardziej widoczny z efektów jego świetnej pracy, która miała trwały wpływ na życie odbiorców. Był mądry, rozważny, a przede wszystkim wrażliwy. Zafascynowany potęgą technologii nieustannie myślał, jak można wykorzystać ją w nowatorski sposób do skutecznej edukacji - napisano na stronie Sesame Workshop.

Wspominając swojego przyjaciela, Joan Ganz Cooney wspominała jego innowacyjność oraz inwencję. Jak podkreślała, to właśnie on wpadł na pomysł wykorzystania telewizji w procesie nauczania dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

- Był moim zaufanym partnerem i lojalnym przyjacielem przez ponad pięćdziesiąt lat. Będzie nam go bardzo brakować - komentowała poruszająco amerykańska scenarzystka.

W swojej karierze Lloyd Morrisett z pasją oddawał się zajęciom z zakresu psychologii eksperymentalnej w zakresie edukacji i komunikacji. Niejednokrotnie w ciągu swojego życia poświęcał się zgłębianiu zagadnień z zakresu procesu twórczego u ludzi.

Po ukończonych studiach na uniwersytecie w Yale podjął pracę nauczyciela na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie nie odczuwał satysfakcji z wykonywanego zawodu. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, kiedy Morrisett dostrzegł, iż jego trzyletnia córka z łatwością nauczyła się wszystkich telewizyjnych dżingli, które powtarzała. Wtedy też zawiązała się w jego głowie myśl o stworzeniu znanej wszystkim "Ulicy sezamkowej".

Pierwszy odcinek programu ukazał się 10 listopada 1969 roku. Wśród wielu otrzymanych nagród, aż 117 przypadło Emmy. Według przeprowadzonych badań aż 77 mln Amerykanów zdeklarowało się, że w okresie dorastania oglądali "Ulicę sezamkową".

Wikimedia Commons/Lukas Plewnia

Oni zmarli w 2022 roku. Wielkie nazwiska odeszły od nas na zawsze

Zmarli 2022 - lista wielkich nazwisk. W 2022 zmarli wielcy aktorzy, politycy i literaci. Warto pochylić się nad ich postaciami i powspominać czasy, w których radowali nas swoimi rolami, decyzjami czy tekstami. To oni odeszli od nas już na zawsze. 2022 rok jeszcze się nie skończył, ale już wiadomo, że znanych i lubianych nazwisk zniknęło spośród nas zbyt wiele.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Nie żyje 1,5-roczna Nina. Miliony Polaków walczyły o jej zdrowie

  • Barbara Radecka nie żyje. Aktorka występowała m.in. w "Na Wspólnej" i "Przyjaciółkach"

  • Marek Plura nie żyje. Senator KO miał 52 lata

Źródło: gazeta.pl/wikipedia.org

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >