Nie żyje: biskup Jan Gałecki Żródło: pixabay.com Arcaion CC0

Nie żyje biskup Jan Gałecki

27 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski przekazało wiadomość, która z pewnością zasmuci wiernych. Nie żyje biskup Jan Gałecki. Duchowny miał 88 lat.

Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje biskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki. Smutną wiadomość przekazało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Nie żyje biskup Jan Gałecki. Odszedł w wieku 88 lat

Na Twitterze Konferencji Episkopatu Polski pojawiła się dziś informacja, która jest ogromnym ciosem dla wiernych. W wieku 88 lat odszedł biskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki.

- Zmarł biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki. Wieczny odpoczynek racz mu dać panie - napisał KEP

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy odbędzie się pogrzeb duchownego. Episkopat przekaże więcej informacji w najbliższym czasie. Nie podano jeszcze również tego, czy Jan Gałecki zmarł z powodu wieku, czy cierpiał na jakąś poważną chorobę.

Jan Gałecki przyszedł na świat 18 czerwca 1932 roku w Zalesiu, leżącym nieopodal Przasnysza. Święcenia kapłańskie nadał mu biskup Teodor Bensch w katedrze gorzowskiej w 1957 roku.

Ewangelickie groby zniszczone przez księdza. Jest oświadczenie luteranEwangelickie groby zniszczone przez księdza. Jest oświadczenie luteranCzytaj dalej

Kilka dobrych lat później Jan Gałecki awansował do rangi biskupa. Stało się to w 1974 roku, gdy kardynał Stefan Wyszyński obdarzył go sakrą biskupią w katedrze świętego Jakuba w Szczecinie.

Biskup Jan Gałecki służył czynnie kościołowi aż do 2007 roku. Wtedy to właśnie postanowił odejść na emeryturę. Pełnił wiele ważnych funkcji, gdy był jeszcze czynnym duchownym.

Warto tu wymienić, chociażby członkostwa w Komisji do spraw Środków Społecznego Przekazu, Komisji do spraw Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz w Radzie do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Wszystkim wiernym, którzy odczuli boleśnie stratę swojego duchownego, jego współpracownikom, przyjaciołom, a także rodzinie, składamy kondolencje. Niech spoczywa w pokoju.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, RMF24

Następny artykuł